Novým francouzským premiérem je Dominique de Villepin

Francouzský prezident Jacques Chirac dnes jmenoval novým premiérem dosavadního ministra vnitra Dominiqua de Villepina. V čele vlády vystřídal Jeana-Pierra Raffarina, který rezignoval kvůli výsledku nedělního referenda o euroústavě. Složení vlády by mělo být oznámeno ve středu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominique de Villepin

Dominique de Villepin | Zdroj: ČTK

Dominique de Villepin patří k nejloajálnějším Chirakovým spolupracovníkům, byl i kancléřem jeho kabinetu a předtím, než se stal ministrem vnitra, proslul v roli šéfa francouzské diplomacie jako tvrdý kritik amerického útoku na Irák. Památný je jeho v projev v Radě bezpečnosti, v němž ostře vystoupil proti Spojeným státům.

Šéf Svazu pro lidové hnutí, Chirakův stranický konkurent a pravděpodobný kandidát na prezidentský úřad za dva roky Nikolas Sarkozy se vrátí na místo ministra vnitra, které zastával až do loňského března. Sarkozy je nejpopulárnějším francouzským politikem, ale jako premiér by zřejmě razil až příliš liberální politiku, zatímco od de Villepina lze čekat kontinuitu současného vládního směru.

Jan Šmíd, Marika Táborská, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme