Novým izraelským premiérem Ariel Šaron

Novým izraelským premiérem je Ariel Šaron. Dvaasedmdesátiletý šéf pravicové strany Likud porazil ve volbách o téměř 25 procent hlasů Ehuda Baraka. Ve svém prvním prohlášení vyjádřil Šaron ochotu jednat s Palestinci, pokud se vzdají cesty násilí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle výsledků zveřejněných po sečtení více než 99 procent volebních lístků získal Šaron 62,5 procenta odevzdaných hlasů, zatímco pro Baraka hlasovalo jen 37,4 procenta voličů. Ve svém vůbec prvním prohlášení vyjádřil Šaron ochotu jednat s Palestinci, pokud se vzdají cesty násilí. Poražený Barak večer oznámil, že odstoupí z postu předsedy levicové Strany práce a vzdá se také svého poslaneckého mandátu.

Dění v Izraeli sleduje naše tamní spolupracovnice Magdalena Pfeifferová. Na Blízkém východě se nyní čeká na první kroky nového premiéra. Ten se už tradičně pomodlil u Zdi nářků a znovu zopakoval, že nepřipustí rozdělení Jeruzaléma. Nejprve ale musí vytvořit vládu. Šaron se chce pokusit o velkou koalici se Stranou práce, kterou ale nyní čeká vnitřní boj o nového šéfa. Šaron ale nevyloučil ani rychlé vytvoření vlády krajní pravice.

Irák oznámil vytváření armády pro osvobození Palestiny. Tento krok podle agentury AFP inicioval tamní prezident Saddám Husajn, který je proti mírovému procesu s Izraelem. Stalo se tak den poté, co byl novým izraelským premiérem zvolen šéf pravice Ariel Šaron. Ten naopak neschvaluje ústupky předchozí vlády vůči Palestincům. Husajn už dříve řekl, že irácké těžké dělostřelectvo je připraveno bombardovat Izrael nepřetržitě šest měsíců a osvobodit tak Palestinu.

Evropská unie reaguje na výsledek izraelských voleb velmi rozporuplně. Představitel společné zahraniční politiky Evropské unie Javier Solana přivítal nového izraelského premiéra Šarona chladně. Jediné, co můžeme v současnosti prohlásit, je, že jsme připraveni ke spolupráci s osobou a lidmi v Izraeli, kteří byli zvoleni, řekl Solana televizi BBC. Švédský premiér Person, jehož země Unii předsedá, byl vůči Šaronovi vstřícnější. Pogratuloval mu ke zvolení a vyjádřil naději, že Izrael se bude nadále snažit dosáhnout mírové dohody s paletinskou samosprávou. Ministři zahraničí Velké Británie Robin Cook a Francie Hubert Vedrine naproti tomu neskrývali lítost nad prohrou umírněného izraelského premiéra Ehuda Baraka. Vůbec největší skepse pak zazněla z Norska. Pokud Šaron uvede do praxe výroky, které pronesl o mírovém procesu před volbami, celý svět má vážný důvod k obavám, řekl norský ministr zahraničí Jagland.

Spojené státy se budou nadále snažit přispět ke stabilitě v oblasti Blízkého východu. Americký prezident v telefonickém rozhovoru s Arielem Šaronem řekl, že se těší na spolupráci s ním při řešení otázek míru.

Ruské ministerstvo zahraničí na zvolení Ariela Šarona reagovalo opatrně. V oficiálním prohlášení, které vydalo, píše, že Rusko nadále počítá s tím, že nová vláda bude mít zájem na vyřešení blízkovýchodní krize a dokončení mírového procesu. Dále ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že doufá, že vzájemné vztahy se budou dále vyvíjet na základě vzájemného respektu a výhodnosti.

Jak vidí politickou budoucnost Šarona řekl Českému rozhlasu velvyslanec České republiky v Izraeli Daniel Kumerman? Podle něj je v současné době izraelský parlament velice roztříštěný, a tak záleží na tom, jakou a jak silnou koalici se Šaronovi podaří vytvořit. Stabilní by podle velvyslance mohla být v tom případě, že by se podařilo odložit mírový proces.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Zdenka Turková, Magdalena Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme