Novým izraelským premiérem se stal Ariel Šaron

V přímých premiérských volbách v Izraeli zvítězil s velkým náskokem vůdce pravicového bloku Likud Ariel Šaron. Dosavadní premiér Ehud Barak přiznal porážku a svému rivalovi poblahopřál k vítězství. Zároveň uvedl, že chce odejít z funkce šéfa Strany práce a hodlá se také vzdát poslaneckého mandátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron ve svém prvním projevu po volebním vítězství vyzval Palestince, aby opustili cestu násilí a vrátili se k dialogu a k mírovému řešení dlouholetého izraelsko-palestinského konfliktu. Zároveň vyzval všechny síli v Izraeli, aby se spojily a sjednotily. Palestincům slibuje Šaron mír, ale odmítá další územní kompromisy. Každá dohoda bude podle něj vycházet z bezpečnostních potřeb lidí v oblasti a musí chránit historické zájmy Izraele včetně nedělitelného hlavního města Jeruzaléma.

Podle bývalého velvyslance České republiky v Izraeli Jiřího Schneidera nejsou volební výsledky překvapením. Poprvé se ale volil pouze premiér a parlament zůstává stejný, takže Šaron bude mít zůžený manévrovací prostor. Nyní se čeká, zda první Šaronovy kroky potvrdí jeho neblahý obraz ve světových médiích, nebo se ukáže jako sice tvrdý ale pragmatický vyjednavač.

Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme