Novým odvoláním rodičů Terri Schiavové se soud zabývat nebude
Odvolací soud v Atlantě se nebude dále zabývat odvoláním rodičů Terri Schiavové proti zamítnutí žádosti o obnovení umělé výživy jejich umírající dceři. Nepřezkoumá tak původní zamítnutí žádosti rodičů o obnovení umělé výživy jejich dcery. Schiavová žije už patnáct let v komatu po těžkém poškození mozku. Do případu se zapojil i prezident George Bush, upozornil, že respektuje rozhodnutí soudní moci, ale pokusí se najít východisko přes moc výkonnou.
O odpojení požádal manžel pacientky. Rodiče Schiavové s tím ale nesouhlasí a znovu se obrátili na odvolací soud s požadavkem, aby původní stanovisko tříčlenného tribunálu přezkoumal, a to při slyšení před všemi 12 soudci.
Už několik hodin před tím odvolací soud v americké Atlantě zamítl žádost rodičů, aby jejich dceři byla opět zavedena umělá výživa a zabránilo se její smrti a potvrdil tak úterní rozhodnutí federálního soudu nižší instance na Floridě. O zastavení umělé výživy usiloval manžel Schiavové, proti se postavil i americký Kongres a prezident George Bush.
Podle advokáta manžela Terri Schiaové, který naopak usiluje o její eutanazii, je pravděpodobné, že případ po dalších odvoláních dospěje až před Nejvyšší soud ve Washingtonu.
Bez výživy a tekutin je čtyřicetiletá žena od pátku, kdy o tom po několikaletých soudních přích rozhodl státní soudce na Floridě. Podle soudních lékařů totiž po katastrofálním poškození mozku způsobeném v roce 1990 rozsáhlým srdečním záchvatem jsou vyhlídky na vyléčení minimální.
Před federální soudy se případ dostal po mimořádném zásahu Kongresu. Poslanci schválili o víkendu zákon, který rodičům Schiavové umožnil obrátit se na federální soud v naději, že než bude o celém případu na této úrovni rozhodnuto, bude opět napojena na vyživovací přístroje. Zákon urychleně podepsal i prezident George Bush.
Americký federální soudce James Whittemore v Tampě na Floridě však v úterý žádost o opětné zavedení výživy zamítl. Také tříčlenný tribunál v Atlantě poměrem dvou hlasů k jednomu rozhodl, že rodiče neprokázali opodstatněnost nového soudního řízení. Síly Schiavové rychle ubývají a podle lékařů jí zbývají maximálně dva týdny života.
Manžel pacientky Michael Schiavo opakuje, že většina mozku jeho ženy je odumřelá a její stav je nezvratný. Ona sama by prý nechtěla být udržována za těchto okolností naživu. Její rodiče naopak tvrdí, že na ně reaguje a že se její stav může rehabilitací zlepšit.
Většina Američanů si myslí, že bezvládná žena už by neměla být na umělou výživu znovu napojena a že politici by se od této osobní záležitosti měli držet stranou a nesnažit se získat prospěch z případu, který nemá dobré řešení. Na druhé straně se za záchranu jejího života modlí tisíce lidí, kteří věří sestříhaným televizním závěrům, z nichž se zdá, že Schiavová komunikuje s okolím.
Případ Schiavové přerostl z právního sporu v politickou záležitost zejména pod tlakem křesťanských konzervativců, kteří jí považují jako klíčovou pro kulturu života. Podle řady komentátorů jednal z politických pohnutek především republikány ovládaný Kongres, který tak podle těchto názorů porušil ústavou zaručené a v Americe všeobecně respektované oddělení moci zákonodárné od moci soudní.
Kauza vzbuzuje obrovskou pozornost politických i etických autorit nejenom v USA. Například Vatikán jako nejvyšší katolická instituce považuje případ za eutanázii, která je nepřípustná. Tím v podstatě zastává názor jako američtí republikáni. Podle jejich vůdce ve Sněmovně reprezentantů Toma Delaye je Terri pouze postižená, stejně jako miliony dalších lidí.
S tím ale nesouhlasí mnoho odborníků, například zakladatele Hastingsova Centra Daniel Callahan. "Nemyslím si, že by někdo věděl o možném léčebném postupu pro takový stav. Kdyby taková terapie byla k dispozici, lékaři by ji použili nejenom v jejím případě ale i u jiných pacientů," řekl v televizi CNN.