Novým papežem je Argentinec Jorge Mario Bergoglio, zvolil si jméno František

Novou hlavou římskokatolické církve se stal Argentinec Jorge Mario Bergoglio, který si zvolil papežské jméno František. Své první vystoupení po zvolení zahájil modlitbou za svého předchůdce Benedikta XVI., pak požehnal věřícím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jorge Mario Bergoglio poprvé předstoupil před věřící jako papež František | Zdroj: ČTK

Večer v 19:07 se objevil bílý kouř nad Svatopetrskou bazilikou v Římě, který znamenal, že kardinálové zvolili nového pontifika.

Habemus papam, máme papeže, pronesl asi o hodinu později francouzský kardinál Jean-Louis Tauran na balkóně Svatopetrské baziliky v Římě. Krátce nato, před půl devátou, pak nový papež vyšel na balkón baziliky před zraky tisíců poutníků, kteří se shromáždili na náměstí.

Své první vystoupení zahájil modlitbou za předchozího papeže Benedikta XVI. „Ať mu Bůh žehná a Panna Maria nechť ho vede,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oznámení jména nového papeže ve vysílání Radiožurnálu

V prvním proslovu také vyjádřil naději, že se svět vydá na cestu lásky, bratrství a evangelizace. Papež se pomodlil s věřícími na náměstí otčenáš, požádal je, aby se za něj i za sebe modlili a požehnal jim.

Podle italských komentátorů papež přednesl revoluční pozdrav. Právě tím, že vyzval lidi, aby se modlili za něj a sami za sebe. Podle italských komentátorů to bylo gesto „poklonění se“ před lidem i před Bohem. Všimli si také toho, že nevyslovil slovo „papež“, ale vždy biskup nebo „římský biskup“.

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio (* 17. prosince 1936 v Buenos Aires), je 266. papežem katolické církve, zároveň se stal prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu a prvním papežem z jezuitského řádu. Před zvolením byl arcibiskupem Buenos Aires, argentinským primasem a kardinálem, původním vzděláním je chemik.

Vystoupení nově zvoleného papeže bylo poměrně krátké. Jeho program bude pokračovat zítra. „Zítra se pomodlím k Svaté Matce, aby nás vedla, aby vedla Řím. Dobrou noc a odpočiňte si,“ rozloučil se František s věřícími na náměstí.

Bergoglio je prvním jezuitským papežem v historii. Po dlouhých staletích také nebude papež z Evropy, posledním takovým byl Řehoř III., který pocházel ze Sýrie a úřad zastával v letech 731 až 741.

„V Argentině se dnes bude určitě slavit. To je jistá věc,“ řekl Českému rozhlasu Petr Kopřiva, velvyslanec České republiky v Argentině.

Nad Sixtinskou kaplí se objevil bílý dým. Kardinálové zvolili nového papeže

Číst článek

Podle Kopřivy se o favoritech konkláve v argentinských médiích spekulovalo, psalo se o tom, že vyloženého favorita volba nemá. Ani argentinská média místního kardinála, který je v Argentině známou a respektovanou osobností, na nového papeže netipovala.

„Nový papež reprezentuje konzervativní křídlo katolické církve v zemi. Odmítá například sňatky homosexuálů, kvůli čemuž se dostal do konfliktu i s argentinskou prezidentkou," dodává Kopřiva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volbě nového papeže se věnoval pořad Stalo se dnes na Radiožurnálu

Zpravodajka největších brazilských novin Folha de Sao Paulo v Argentině Sylvia Colombová si myslí, že volba nového papeže je nesmírně důležitá pro celou Jižní Ameriku. Nový papež František prý má velké sociální cítění.

„Sám má velmi prosté zvyky. Nemá žádné honosné bydlení, žije v malinkém bytě v Buenos Aires. Používá veřejnou dopravu, nemá ani šoféra ani vlastní auto. Takže si myslím, že je to určitý vzkaz, že církev, to znamená věřící, chce ve svém čele někoho, kdo vypadá jako oni,“ řekla Colombová.

Ke jménu nového papeže se pro Český rozhlas vyjádřili i vrcholní čeští politici. Podle ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga vykročila katolická církev volbou argentinského kardinála Bergoglia správným směrem.

Jak uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová, šéf diplomacie oceňuje, že katolíky povede představitel jedné z jejich nejpočetnějších komunit.

„Také je podle pana ministra zajímavé jméno přijaté, tedy František, ač je nový papež sám člen Tovaryšstva Ježíšova, tak je na tom znát, že tento úkol bere s velkou pokorou. Svatý František sám začal řeholní řád bez veškerého majetku, a je tedy podle pana ministra velmi pozitivní, že si nový papež vzal za vzor právě jeho,“ uvedla Grohová.

Češi sledovali konkláve jako zajímavost, o aktuální dění v církvi se nestarají

Číst článek

Předseda Senátu Milan Štěch je volbou nového papeže Františka I. z Argentiny překvapen, byť připouští, že je volba kardinála z Latinské Ameriky logická. „Nějaké z mého pohledu pozitivní věci v církvi probíhají, takže Svatému otci blahopřeji a blahopřeji i církvi, že se jim nakonec podařilo poměrně rychle zvolit,“ řekl Štěch.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová nechce spekulovat o tom, zda je výběr argentinského kardinála překvapující, osobně ale oceňuje rychlost volby.

„Těch pět kol znamená, že nakonec byla shoda nalezena rychle v Sixtinské kapli, což, si myslím, že je první dobrou zprávou. A určitě i to, jak jsem měla možnost teď sledovat nově zvoleného papeže při jeho prvním vystoupení – poděkování těm, kteří se shromáždili na Svatopetrském náměstí, tak na mě působí jako velmi vitální muž, i přímý i skromný, tak si myslím, že to může být tou druhou dobrou zprávou dnešního dne,“ uvedla Němcová.

Papež František | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín, Jiří Hošek, Jan Prokeš, Zuzana Vlčková, Karolína Rezková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme