Novým papežem se stal kardinál Joseph Ratzinger

Katolický svět má nového papeže. Jako první to oznámil dým nad Sixtinskou kaplí a potvrdilo vyzvánění zvonů baziliky svatého Petra. Jeho jméno, které zní Joseph Ratzinger, oznámil z balkonu svatopetrského chrámu chilský kardinál Jorge Medina Estevez. Nový papež, německý kardinál Joseph Ratzinger, přijal jméno Benedikt XVI.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benedikt XVI. zdraví věřící na Svatopetrském náměstí

Benedikt XVI. zdraví věřící na Svatopetrském náměstí | Zdroj: ČTK

Bílý kouř stoupající nad Sixtinskou kaplí oznámil světu, že nový papež byl zvolen. Krátce poté se rozezněly i zvony. Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu čekaly na novou hlavu katolické církve tisíce věřících a turistů.

Krátce před 19. hodinou pak Benedikt XVI. z balkonu baziliky svatého Petra poprvé udělil požehnání Městu a světu.

Ratzinger byl blízkým spolupracovníkem Jana Pavla II. a je považován za představitele konzervativních církevních kruhů. Na německém kardinálovi se konkláve podle některých neoficiálních zdrojů shodlo ve čtvrtém kole hlasování. Volební shromáždění trvalo 26 hodin a patřilo k jedněm z nejkratších v historii.

Joseph Ratzinger může rozhodně považovat své zvolení papežem za dárek ke svým 78. narozeninám, které oslavil 16. dubna. Stejného dne, na Svatou sobotu roku 1927, byl v hornobavorském Marktlu pokřtěn. Jeho otec byl pronásledován nacisty, přesto však musel jeho syn do Hitlerjugend.

Ratzingerovým druhým domovem je Regensburg, Řezno, kde po oznámení rozhodnutí kardinálského konkláve celou hodinu vyzváněly zvony. Podle bratra nového papeže Ratzinger o tuto poctu neusiloval a chystal se na odpočinek a psaní memoárů.

Nový papež Benedikt XVI. je znám tvrdým konzervatismem, který ho v Německu skandalizoval koncem šedesátých let a o 10 let později mu otevřel cestu do Vatikánu. "Jeho volba zaručuje kontinuitu cesty, kterou nastoupil papež Jan Pavel II," říká Ernst Pulsfort z Katolické akademie.

Na volbu nového papeže Benedikta XVI. reaguje celý svět

Jméno Josepha Ratzingera se mezi možnými nástupci Jana Pavla II. objevovalo na prvním místě. Volba německého kardinála proto nebyla pro většinu Poláků velkým překvapením. Novou hlavu římskokatolické církve považují za pokračovatele doktríny Jana Pavla II.. Polská média připomínají, že kardinál Ratzinger byl jedním z nejbližších spolupracovníků zemřelého papeže. Několikrát chtěl odejít do důchodu, ale Jan Pavel II. ho celkem pětkrát potvrdil ve funkci hlavního strážce čistoty a dogmat katolické víry.

"Nejlepší volba, jaká mohla být, v čele církve stanul člověk, který je věrný evangeliu," tak reagoval na volbu nového papeže tajemník Maďarské katolické biskupské konference András Veres. Evangelická, kalvínská i židovská církev vydaly prohlášení, ve kterém vyjadřují naději, že i Benedikt XVI. bude stavět mosty mezi různými církvemi a kulturami.

K volbě nového papeže se vyjádřil i katolický biskup Petr Esterka, který žije v Americe. Podle něj byla volba papeže Benedikta XVI. pro Američany velkým překvapením. Tamní církevní představitelé očekávali zvolení liberálněji zaměřené osoby. Tvrdí také, že jeho volba znamená potvrzení kurzu katolické církve, který nastolil Jan Pavel II. Navíc je mu sedmdesát osm let, což naznačuje, že kardinálové chtějí, aby byl jeho pontifikát kratší než pontifikát zesnulého Jana Pavla II. Jsou ale i další věci, které katolickému biskupovi na nově zvoleném papežovi vadí. "Nemá také moc pastoračních zkušeností, protože nikdy nebyl farářem, a tak bude zajímavé, jakým způsobem povede církev," dodává Esterka.

Volba středoevropana na papežský stolec je podle mluvčího České biskupské konference Daniela Hermana dokladem toho, že Evropa má stále světu co říct. Pro Josepha Ratzingera se vyslovily dvě třetiny kardinálů. Navíc pochází z Bavorska, a tak je nám kulturně blízký. Herman ale nepředpokládá, že by si do týmu svých nejbližších spolupracovníků vybral, kromě kardinála Tomáše Špidlíka, i nějakého dalšího Čecha, i když to samozřejmě zcela vyloučeno není.

"Dá se předpokládat, že jeho pontifikát bude kontinuálním pokračováním teologického směřování Jana Pavla II., protože jako šéf Kongregace pro nauku výry se podílel na mnoha postojích, které potom Jan Pavel II. svým podpisem potvrzoval," upřesnil Herman.

Martin Dorazín, Renáta Prátová, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme