Novým patriarchou ruské pravoslavné církve je metropolita Kirill

V čele ruské pravoslavné církve stojí nový patriarcha. Sedmisetčlenný koncil zvolil za nástupce zesnulého Alexije II. metropolitu smolenského Kirilla. Ten se tak stal v pořadí šestnáctým patriarchou, a vůbec prvním, který byl zvolen po pádu Sovětského svazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nový patriarcha Kirill | Zdroj: ČTK

Ke zvolení nového patriarchy Kirilla, který je považován za lídra reformního křídla církve, stačilo jediné kolo volby. V tajném hlasování se pro něj vyslovilo 508 volitelů, pro kalužského metropolitu Klimenta pouze 169. Dvaašedesátiletý Kirill koncilu za své zvolení do čela církve poděkoval, rozhodnutí podle svých slov přijímá s veškerou zodpovědností, kterou taková funkce vyžaduje.

K ruské ortodoxní církvi se hlásí více než 165 miliónů věřících. Podle některých pozorovatelů by je Kirill jako někdejší hlava oddělení pro vnější vztahy mohl vést k větší otevřenosti k ostatním církvím, včetně Vatikánu, s nímž jeho předchůdce Alexij odmítal urovnat letité rozpory. Klíčový bude také vztah nového patriarchy s Kremlem, který byl za vedení Alexije II. podle mnoha kritiků až příliš blízký.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY:
Ruská pravoslavná církev volí nového patriarchu
Rusko se rozloučilo se zesnulým pravoslavným patriarchou Alexijem II.
V Rusku zemřel patriarcha pravoslavné církve Alexij II.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme