Novým předsedou EP je německý sociální demokrat Martin Schulz

Evropští poslanci zvolili ve Štrasburku svého nového předsedu. Stal se jím německý sociální demokrat Martin Schulz. V europarlamentu dosud vedl socialistickou frakci, do které patří i česká ČSSD, a v dnešní tajné volbě byl jasným favoritem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Schulz je novým předsedou Evropského parlamentu

Martin Schulz je novým předsedou Evropského parlamentu | Zdroj: ČTK

Schulz zvítězil s přehledem již v prvním kole hlasování, v tajné volbě ho podpořilo 387 z 670 zákonodárců. Britský konzervativec Nirj Deva dostal 142 hlasů, britská liberálka Diana Wallisová pak 141.

Jasný výsledek se očekával, na zvolení Schulze se totiž předem domluvily dvě hlavní parlamentní frakce, tedy lidovci a socialisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volbu předsedy Evropského parlamentu sledoval ve Štrasburku zpravodaj Ondřej Houska

Jejich kandidáti se na postu předsedy europarlamentu pravidelně střídají v polovině volebního období. Schulz tak nahradí dosavadního předsedu, Poláka Jerzyho Buzeka z lidovecké frakce.

Řada ostatních poslanců toto dělení funkce předsedy Evropského parlamentu kritizuje jako nedemokratické. Lidovci a socialisté ale namítají, že pokud nemá žádná strana většinu, je dohoda nutná.

Nový předseda chce pokračovat v dalším zviditelňování Evropského parlamentu. „Ze všech sil budu usilovat o to, abychom byli víc slyšet, řekl Schulz. Požaduje, aby měli europoslanci větší slovo při boji se současnou dluhovou krizí.

Pravomoci Evropského parlamentu výrazně posílily po přijetí Lisabonské smlouvy. Co do významu se výrazně přiblížil Evropské komisi i Radě Evropské unie, ve které jsou zastoupeny členské země sedmadvacítky.

Kontroverzní politik a plamenný řečník

Martin Schulz má pověst kontroverzního politika. Známá je třeba scéna z roku 2003, kdy ve Štrasburku kritizoval tehdejšího italského premiéra Silvia Berlusconiho a ten mu poté ironicky nabídl roli kápa ve filmu o nacistických koncentračních táborech.

Schulzovi kritici říkají, že jeho plamenný projev připomíná styl mluvy jistého italského diktátora z meziválečného období, a označují ho za fanaticky proevropského člověka. Podle svých příznivců je Schulz zkrátka německý sociální demokrat věřící v užší evropskou integraci.

Při posledních evropských volbách v Německu stál Schulz v čele německé sociálnědemokratické strany a utrpěl drtivou porážku. SPD získala nejméně hlasů v celé své historii, přesto se teď Schulz stává předsedou Evropského parlamentu.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme