Novým prezidentem Egypta bude islamista Muhammad Mursí

Týden po historicky prvních svobodných volbách zná Egypt jméno příštího prezidenta. Egypťané si vybrali do čela země Muhammada Mursího z Muslimského bratrstva. Výsledky oznámila volební komise, k urnám podle ní přišlo 51 procent voličů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přívrženci Muhammada Mursího slaví v ulicích Káhiry jeho zvolení egyptským prezidentem

Přívrženci Muhammada Mursího slaví v ulicích Káhiry jeho zvolení egyptským prezidentem | Zdroj: Reuters

Potvrdily se tak neoficiální údaje nezávislých médií, i když volební vítězství v týdnu hlásil také poražený kandidát Ahmad Šafík.

Mursí, islamista s technickým vzděláním z americké univerzity, získal 52 procent hlasů. O čtyři procenta méně pak Šafík, který patřil ke špičkám svrženého Mubárakova režimu.

Výsledky měly být známy už ve čtvrtek a jejich odklad vedl ke spekulacím, že vládnoucí generálové chtějí volby v zákulisí zmanipulovat ve prospěch Šafíka.

Jeho tým se snažil voliče zastrašit, že s Mursím přichází do Egypta doba temna a islamistického násilí. Muslimské bratrstvo zase tvrdilo, že Šafík v čele státu by zcela popřel smysl a oběti loňské revoluce.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme