Novým prezidentem Kosova je Hashim Thaçi, složil přísahu

Čtvrtým prezidentem samostatného Kosova se dnes oficiálně stal Hashim Thaçi. Dosavadní ministr zahraniční a bývalý premiér složil přísahu před parlamentem. V pátek ho čeká slavnostní inaugurace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Kosova Hashim Thaci

Předseda vlády Kosova Hashim Thaci | Foto: European Commission Audiovisual service

Podle kosovského deníku Koha to bylo poprvé, co se skládání prezidentské přísahy nezúčastnili opoziční poslanci. A když shromáždění zasedalo, do oken někdo házel kamínky, což je na některých záznamech ze sálu docela dobře slyšet.

Ceremonii ale nic nepřerušilo. Hashim Thaçi podepsal přísahu, pak se sešel s dosavadní prezidentkou Atifete Jahjagovou, se kterou si během schůzky symbolicky vyměnili místa – Thaci se usadil do křesla, za kterým stojí vlajka a Jaghagová obsadila křeslo pro hosty.

Na zítřejší slavnostní inauguraci nový prezident pozval řadu zahraničních delegací. Podle deníku Koha už svou přítomnost potvrdilo přes 50 z nich a na prištinském hlavním náměstí prý bude jistě přes tisíc světových osobností. Pozvání podle médií ale odmítli nejvyšší srbští představitelé, protože Bělehrad samostatné Kosovo nadále neuznává.

Celou akci provází také velký zájem novinářů z celého světa. Priština si od toho slibuje, že se o Kosovu v souvislosti s inaugurací bude hodně psát a mluvit, a to hlavně v dobrém. Slavnostní předání prezidentského úřadu by mohla pokazit nacionalistická opozice, která zvažuje uspořádání symbolické demonstrace proti Thaçimu.

Hashim Thaçi byl zvolen nástupcem Jahjagové 71 poslaneckými hlasy ze 120. Bylo to až ve třetím kole volby, protože v prvních dvou nezískal potřebou dvoutřetinovou většinu, tedy 80 hlasů. Při třetím hlasování už Thaçimu stačila prostá většina.

Předcházející debatu o volbě nového kosovského prezidenta několikrát přerušili nacionalističtí opoziční poslanci, kteří v lavicích vypouštěli slzný plyn. Vedle toho se protestovalo i na ulicích, kde se s policií střetli protivládní demonstranti.

Hashim Thaçi | Foto: Český rozhlas

Opozice Thaçimu vyčítá přílišnou vstřícnost vůči srbské menšině. Část opozice se od loňského září snaží blokovat práci parlamentu ve snaze zabránit přijetí dohod, které podle ní poškozují Kosovo. Jde především o dohodu uzavřenou loni v srpnu mezi Prištinou a Bělehradem, kterou zprostředkovala Evropská unie v rámci normalizace vztahů Kosova a Srbska.

Dohoda poskytuje více práv etnickým Srbům a mnozí kosovští Albánci mají strach, že by ponechání určité autonomie Srbům mohlo vést k ohrožení územní celistvosti Kosova. Radikálům se ale nelíbí ani ujednání o vymezení společné hranice s Černou Horou, které podle nich Kosovo připraví o jeho území. Vedle toho opozice viní samotného Thaçiho z korupce a protežování příbuzných a přátel.

Thaçi říká, že jedinou dobrou cestou pro Kosovo je vstup do Evropské unie a do Severoatlantické aliance. Kosovo se k osmadvacítce přiblížilo, když v lednu Evropský parlament ratifikoval asociační dohodu s touto balkánskou zemí. Priština to ale nebude mít vůbec snadné – Kosovo trápí korupce, vysoká nezaměstnanost a také protivládní protesty.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme