Novým prezidentem řecké části Kypru Tasos Papadopulos

Novým prezidentem řecké části Kypru bude po příštích pět let vůdce opozice Tasos Papadopulos. Překvapivě zvítězil už v prvním kole voleb. Podle oficiálních výsledků voleb získal Papadopulos 51,51 procenta hlasů, zatímco jeho rival Kleridis 38,77 procent. Stane tak v čele poslední fáze vyjednávání o sjednocení Kypru, který je v současné době rozdělený na řeckou a tureckou část. Dohoda, zprostředkovaná OSN, by měla být uzavřena už na konci února. Papadopulos původně podmínky sjednocení odmítal, jeho postoj se ale postupně zmírnil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozdělený Kypr | Foto: Dagmar Částková

Už před volbami Papadopulos přislíbil, že v případě zvolení bude pokračovat v jednání o sjednocení ostrova dle plánu OSN, ale dal najevo, že bude požadovat změny, a to i v některých klíčových ustanoveních. OSN i EU si přitom přejí, aby dohody o Kypru bylo dosaženo už do konce února. Znovusjednocení je klíčové pro vstup Kypru do Evropské unie.

Kyperským Turkům se změny ve vedení řecké části nelíbí. Bojí se, že jednání neskončí včas.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme