Novým šéfem BBC se stane stávající ředitel Královské opery Tony Hall

Britskou BBC nově povede ředitel Královské opery Tony Hall. Na postu generálního ředitele vystřídá George Entwistla, kterého stály místo skandály ve zpravodajství. Rada BBC Halla vybrala v tajném a zrychleném řízení, funkce se ale ujme až v březnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový generální ředitel BBC Tony Hall (vpravo) a předseda Rady BBC Chris Patten | Zdroj: Reuters

61letý Hall sedí od roku 2010 ve Sněmovně lordů. V minulosti vedl zpravodajství BBC a spouštěl mimo jiné projekt rozhlasové stanice BBC Radio 5 Live nebo zpravodajského webu.

V roce 1991 ze společnosti po 28 letech odešel, aby stanul v čele londýnské Královské opery, kterou podle odborníků skutečně pozvedl. Patřil také do vedení organizačního výboru londýnské olympiády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek představil nového generálního ředitele BBC Tonyho Halla

Na generálního ředitele krizí zmítané instituce kandidoval už v roce 1999. Postoupil do užšího výběru, nakonec ale zvítězil Greg Dyke.

Letos po odchodu Marka Thompsona už kandidaturu nezkoušel, protože se prý cítil na prestižní post příliš starý. Teď ho oslovila sama Rada BBC a její výběr byl jednomyslný.

Předseda Rady BBC Chris Patten oceňuje Hallovy zkušenosti na poli novinařiny. Doufá, že vyvede BBC z krize a vylepší její pošramocenou pověst.

Reakce v médiích a na sociálních sítích jsou většinou velmi pozitivní, až nadšené. Roy Greenslade z londýnské City University si myslí, že Hall je vzácnou kombinací člověka, který vyšplhal velmi vysoko na žebříčku BBC a současně si vedl výtečně i mimo tuto instituci.

„Zcela nepochybně je schopný vést velkou organizaci. Zažil v BBC už jednu etapu velkých reforem. Tony Hall s sebou přinese určitou váhu, zkušenost a stabilitu,“ souhlasí i mediální analytik Steve Hewlett.

Ředitel britské Královské opery Tony Hall (archivní foto) | Foto: Reuters

Některým kritikům se nelíbí, že se nový ředitel ujme funkce až za zbytečně dlouhou dobu.

Určité otazníky vyvolává i způsob výběru, tedy neveřejná krizová procedura bez možnosti přihlásit se do výběrového řízení. Většina odborníků ovšem tento potup obhajuje s tím, že BBC potřebovala vyslat jasný stabilizační signál.

„Na Halla možná ještě čekají někteří kostlivci ve skříních, ale v první řadě by měl právě pomoci nastavit nejpřísnější žurnalistická měřítka, k čemuž má coby někdejší novinář a specialista na zpravodajství výborné předpoklady, a současně má být dost dobrý manažer na to, aby zvládnul reformu byrokracie BBC,“ shrnuje britský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Dva vážné skandály

Veřejnoprávní společnost teď prochází jedním z nejtěžších období své existence. George Entwistle doplatil mimo jiné na to, že BBC křivě obvinila bývalého vysoce postaveného politika Konzervativní strany ze zneužívání dětí. Jednalo se o druhý vážný žurnalistický prohřešek během krátké doby.

Krizi mediálního kolosu odstartovala už v říjnu aféra týkající se někdejšího slavného moderátora Jimmyho Savila. Ten podle policie pravděpodobně zneužil stovky dětí. Stanice měla připravený dokument o Savilově pedofilii, nakonec ho ale na popud vedení stáhla z vysílání.

Entwistle zastával fuknci ředitele BBC od 17. září do 10. listopadu, kdy se rozhodl odstoupit. Svůj krok zdůvodnil tím, že je zodpovědný za veškerý obsah vysílání. Podle lorda Pattena se zachoval mimořádně čestně.

Jiří Hošek, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová, Alice Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme