Novým šéfem SPD je východní Němec Platzeck

Víc než 99 procent delegátů sjezdu německé sociální demokracie krátce před polednem zvolilo nového předsedu strany. Stal se jím poprvé východní Němec, ministerský předseda Braniborska Matthias Platzeck, který si získal sympatie především organizací pomoci při ničivých záplavách v roce 2002.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matthias Platzeck | Zdroj: ČTK

Jednapadesátiletý Matthias Platzeck se stal pro delegáty symbolem nové a mladší budoucnosti SPD, které - nebýt odstupující generace v čele s kancléřem Schröderem -, hrozil propad do politické druhořadosti. V symbolech se také nesla volební řeč nového předsedy. "Jsme organizací, která je schopna se poučit a je poučena ze svých chyb, které nesmíme opakovat," agitoval Platzeck pro nové vedení strany.

Tomu by mělo jít především o principy, jako pravdivost, přesvědčivost, sociální jistoty a svoboda. Nárůst preferencí extrémní pravice považuje za chybu i své strany; úspěch postkomunistů a odpadlíků od SPD je výzvou, jak potvrdit vlastní principy proti populismu PDS. Budoucnost Německa pak vidí v podpoře vzdělání, rodiny a porodnosti. V nových technologiích a společné evropské politice.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme