Novým slovenským prezidentem bude Gašparovič

Novým slovenským prezidentem byl zvolen bývalý předseda parlamentu Ivan Gašparovič. V druhém kole voleb hlavy státu s výrazným náskokem porazil svého soupeře, někdejšího premiéra Vladimíra Mečiara. Třiašedesátiletý právník Gašparovič se stane v pořadí třetím prezidentem novodobé Slovenské republiky. V úřadu 15. června vystřídá Rudolfa Schustera. Oficiální výsledky včerejších voleb dnes zveřejnila Ústřední volební komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby na Slovensku | Foto: Samuel Kubáni

Gašparoviče, který patřil ještě před několika lety mezi nejbližší Mečiarovy spolupracovníky, podpořilo 60 procent voličů. Kontroverzní bývalý předseda vlády dostal 40 procent hlasů. Do volebních místností včera přišlo 43,5 procenta voličů. Ivan Gašparovič je přesvědčen, že měl oproti Mečiarovi tu výhodu, že mu důvěřují i voliči vládní koalice. Podle něj bude spolupráce s kabinetem velmi důležitá. "Vím, že to nebude jednoduché, ale pro občana, pro stát, a pro to, jak nás budou vnímat venku, to bude velmi potřebné."

V poli poražených tak zůstal expremiér Vladimír Mečiar. Šéf jeho volebního týmu Viliam Soboňa přiznal porážku bývalého předsedy vlády. "Nic se neděje, život běží dál. Samozžejmě že v soutěži jeden vyhrává, druhý prohrává. Nejsme z toho šťatsní, prohra znamená, že jsme z toho smutní, ale není to tragédie."

Politologové jsou přesvědčeni, že výsledky prezidentských voleb jsou dalším vážným varováním Dzurindovu kabinetu. Tlak na premiéra, aby z funkce odstoupil, se bude zvyšovat a předčasné volby nejsou vyloučeny.

Prezident Václav Klaus popřál svému nastávajícímu slovenskému kolegovi mnoho úspěchů. Zároveň doufá, že první Gašparovičova zahraniční cesta povede do Česka. "Myslím, že se to stalo tradicí prakticky u všech prezidentů, kteří jak na české, tak slovenské straně za posledních 14-15 let byli. Já to považuji za věc téměř očekávanou."

Německá media nepřímo vítají vítězství Ivana Gašparoviče jako menší zlo a zdůrazňují závazek nové hlavy Slovenska stát se prezidentem všech Slováků. Z německých politiků se k výsledkům voleb zatím nikdo nevyjádřil. Význam voleb podtrhuje účast dosavadního prezidenta Schustera v prestižním diskusním pořadu TV-ARD Dnes večer. Zpravodajská TV N24 hodnotí vítězství Gašparoviče jako překvapivé v konkurenci Mečiara. Agentura DPA přičítá jeho závazek být prezidentem všech Slováků slabému mandátu, protože jen těsně v prvním kole předstihl MZV Eduarda Kukana.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme