Novým slovinským prezidentem dosavadní premiér

Vítězem prezidentských voleb ve Slovinsku se stal dosavadní premiér Janez Drnovšek. Ve druhém kole získal po sečtení 99 procent odevzdaných hlasů 56 procent, zatímco jeho soupeřka, vrchní prokurátorka Barbara Brezigarová 43,7 procenta. Hlasovat přišlo 64 procent z 1,6 miliónu oprávněných voličů, což je méně než v prvním kole 10. listopadu, kdy se dostavilo 73 procent voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Slovinska | Foto: Slovinské oficiální stránky

Drnovšek se stane druhým prezidentem nezávislého Slovinska, které se odtrhlo od Jugoslávie v roce 1991. V úřadu nastoupí po Milanu Kučanovi, kterému je 61 let a který 23. prosince ukončí druhý pětiletý mandát ve funkci hlavy státu po sobě. Drnovšek, kterému je 52 let, byl jen s krátkým přerušením po uplynulých deset let předsedou vlády. Jako prezident chce okračovat v prozápadním kurzu svého předchůdce Kučana. Slovinsko dostalo na nedávném pražském summitu NATO pozvánku ke vstupu do aliance a v roce 2004, tedy v době Drnovšekova mandátu, se prakticky jistě stane členem Evropské unie.

V prvním kole se o prezidentskou funkci ucházelo devět kandidátů a žádný z nich nezískal víc než 50 procent odevzdaných hlasů. Proto se muselo konat kolo druhé, do něhož postoupil se 44,4 procenta hlasů Drnovšek a se 30,8 procenta hlasů Brezigarová. Nový prezident oznámil, že chce během dneška odstoupit z funkce předsedy vlády, aby umožnil jmenování nového premiéra a sestavení nového kabinetu ještě před tím, než 23. prosince nastoupí do funkce hlavy státu. Předpokládá, že se ministerským předsedou po něm stane dosavadní ministr financí Anton Rop.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme