Nože se brousí na Priebuse. Stane se z šéfa Trumpovy kanceláře obětní beránek?

V zákulisí Bílého domu sílí hlasy nespokojenců, kteří z potíží nové vlády Donalda Trumpa viní šéfa prezidentské kanceláře Rience Priebuse. Napsal to server Politico s odvoláním na zdroje z blízkého Trumpova okolí. Ty Priebuse kritizují jako člověka, jemuž práce přerůstá přes hlavu a nezvládá čelit Trumpově nepředvídatelnosti. Věci nejdou tak hladce, jak se čekalo, a „odskáče si to nejspíš Reince – ať už je to fér, nebo ne,“ prozradil Politicu jeden ze zdrojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reince Priebus. | Zdroj: Reuters

Na cestě čerstvého týmu v čele Spojených států se už vyskytla zaškobrtnutí – a z vyjádření, která Politicu poskytla více než desítka prezidentových poradců a blízkých, vyplývá, že se nad hlavou Reince Priebus stahují mraky.

Právě na něj totiž ukazují prsty, které hledají viníka dosavadních nezdarů, informuje server.

Čirá neschopnost?

Zdroje Politica líčí Priebuse jako kontrolou posedlého mikromanažera, který Bílým domem sprintuje z jedné schůzky na druhou, vměšuje se do konverzací a budí podezření, že se snaží blokovat přístup k Trumpovi.

Stěžují si na Priebusovo odhodlání vyplnit administrativu svými politickými přáteli a na jeho údajný nedostatek schopnosti vyvažovat nepředvídatelné kroky Donalda Trumpa. Ranní porady, kterým šéf prezidentské kanceláře předsedá a jejichž úkolem je stanovit denní agendu, se prý míjejí účinkem a postrádají směr a vizi.

Ideologové, pragmatici a vykřičníky. Kdo velí 'orchestru dýk a mečů' v Trumpově Bílém domě?

Číst článek

„Mnozí, včetně samotného prezidenta, jsou vážně frustrovaní, že věci nejdou tak hladce, jak doufali. Odskáče si to nejspíš Reince - ať už je to fér, nebo ne,“ řekl serveru vysoce postavený člen Trumpovy administrativy. S Politicem, stejně jako další zdroje, promluvil pod podmínkou anonymity, a to kvůli obavám z možné odplaty.

„Je to čirá neschopnost,“ prohlásil na Priebusovu adresu jiný zástupce Bílého domu. „Chybí tu management a chybí tu strategie.“

Politico nicméně uvádí, že svalovat vinu jen na Priebuse je přinejmenším problematické. Připomíná, že hlavě Trumpovy kanceláře vzal opakovaně vítr z plachet sám prezident, proslulý svým smyslem pro drama. Zatím naposledy vzbudil Trump poprask svým sobotním - podle všeho nepodloženým - tvrzením, že mu jeho předchůdce Barack Obama během volebního klání odposlouchával telefon. Priebus se několikrát nechal slyšet, že nad prezidentovými výroky nemá kontrolu. A že napravováním vzniklé škody tráví až příliš mnoho času.

Donald Trump mu nezůstal nic dlužen, tvrdí zdroje Politica. Oválná pracovna se podle nich nedávno stala dějištěm vypjatého jednání Trumpova nejbližšího kruhu, kde si prezident na dění v Bílém domě nahlas stěžoval. A navzdory oficiálnímu prohlášení Steva Bannona, že „Reince odvádí skvělou práci“, Trump také vyzval členy vládního kabinetu a zástupce svého úřadu, aby Priebusovu práci zhodnotili.

Zmatek, boj o vliv a spory s ministry

Priebusovým kamenem úrazu je, že práci nedokáže zorganizovat, myslí si jeden z nich. Poradci často nemají ponětí, co „ve věci podnikají všichni ostatní“, a nemají „jasně vytyčené pole působnosti“, řekl Politicu.

Výsledkem údajně jsou protichůdné pokyny Kongresu, přičemž „všichni tvrdí, že mluví za prezidenta“. Šéfovi prezidentské kanceláře podkopává nohy i jeho soupeření o vliv s dalšími klíčovými lidmi – Bannonem, Jaredem Kushnerem, Kellyanne Conwayovou a ekonomickým poradcem Garym Cohnem.

Trumpův tým v Oválné pracovně: zleva prezident Donald Trump, šéf prezidentské kanceláře Reince Priebus, viceprezident Mike Pence, vrchní poradce Steve Bannon, tiskový mluvčí Sean Spicer a dnes již bývalý bezpečnostní poradce Michael Flynn. | Foto: Reuters

Šéf prezidentské kanceláře se už navíc stihl dostat do sporu mimo jiné s ministrem financí Stevenem Mnuchinem, který si svému okolí postěžoval, že Priebus zablokoval jeho muže Jima Donovana. Úřadujícího ředitele Goldman Sachs si Mnuchin plánoval jako svého zástupce, prozradil Politicu člověk obeznámený s jednáním.

Priebuse kritizoval i ministr zahraničí Rex Tillerson. Tomu zase vadil postup při vybírání ambasadorů, píše Politico s odvoláním na zákulisní zdroj. „Nevěří si. Je přirozené, že z toho vzejde frustrace,“ cituje server jeho vyjádření.

Florida bez Priebuse

Pozornost vzbudila rovněž Priebusova víkendová absence na Floridě, kde se navzdory očekávání a k překvapení mnohých neukázal po Trumpově boku.

Bílý dům ovšem veškeré spekulace na konci víkendu rázně smetl. Prezident prý Priebusovi účast nezakázal, šlo totiž o „vzájemné rozhodnutí“, že šéf kanceláře zůstane ve Washingtonu a stráví víkend pilnou prací. Té je ostatně víc než dost: rozvrh Bílého domu tento týden praská ve švech, mimo jiné kvůli novému imigračnímu výnosu a návrhu zákona o zdravotní péči.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme