NYT: Strauss-Kahn může být propuštěn na kauci

V případě obžalovaného bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqa Strauss-Kahna může nastat neočekávaný obrat. Vyšetřovatelé zpochybňují důvěryhodnost údajné oběti Strauss-Kahnova sexuálního obtěžování. Strauss-Kahn se dnes dostaví k newyorskému soudu, kde by mohl být propuštěn na kauci. Informace přináší dnešní vydání New York Times.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominique Strauss-Kahn u newyorského soudu | Zdroj: Reuters

Pokojská z newyorkského luxusního hotelu, kterou se Dominique Strauss-Kahn údajně pokusil znásilnit, uvedla ve své výpovědi skutečnosti, jejichž důvěryhodnost zpochybňují vyšetřovatelé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bouda mluvil o případu obvinění bývalého šéfa MMF v Odpoledním Radiožurnálu

Policii pokojská prý přímo lhala a zatajovala informace. Vyšetřovatelé mají prý dokonce k dispozici nahrávku jejího rozhovoru s přítelem, mimochodem trestaným za drogové delikty. Měla se s ním domlouvat na tom, jaké výhody by mohla získat pokračujícím vyšetřováním Strauss Kahna. Navíc žena neumí vysvětlit původ asi stovky tisíc dolarů, které jí přítel a další známi vložili za poslední dva roky na účet, což také vyvolává značné pochyby.

Podle forenzních testů došlo mezi Stauss-Kahnem a pokojskou k sexuálnímu kontaktu. Dvaatřicetiletá žena původem z Guiney ale nemusela být znásilněna.

Bývalý ředitel MMF byl zadržen v polovině května na newyorském letišti, když se chystal odletět do Paříže. Vlivný finančník musí od té doby nosit elektronický náramek. Za pokus o znásilnění mu hrozí až 25 let vězení.

Podle interních informací amerického listu se ale obžaloba může po nových zjištění sesypat.

„Je pravděpodobné, že se objevily nové důkazy. Obhajoba již od počátku tvrdila, že některá fakta ve výpovědi jsou nevěrohodná,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojených státech Dušan Neumann.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ DSK v New Yorku sleduje spolupracovník Českého rozhlasu Dušan Neumann

„Například se prokázalo, že už při žádosti o azyl žalobkyně lhala do dokumentů, které měla jako podklad pro žádost o azyl, že byla v rodné Guiney znásilněna,“ vypíchl Neumann. Spekuluje se prý také o politickém spiknutí ze Strauss-Kahnovy rodné Francie, které může za celou kauzou stát.

Jestli bude DSK propuštěn, lze podle Neumanna těžko říci, ale dá se předpokládat, že kauce, kterou již zaplatil, bude snížena a ostraha, které podléhá, bude zmírněna.

Na pošramocené pověsti DSK se ale zatím nic nemění

Celé obvinění ale zničilo Strauss-Kahnovu pověst a zhatilo jeho kandidaturu a velké šance socialistů v nadcházejících prezidentských volbách. O post jedničky socialistů se teď uchází i Segolene Royalová, neúspěšná vyzyvatelka Nicolase Sarkozyho z posledního prezidentského klání. Ta odhaduje, co by zvrat ve Strauss-Kahnově případu mohl znamenat pro francouzské socialisty:

„Myslím, že to nebude Strauss Kahnova první starost. Ale muž, který byl nespravedlivě odsouzen, který teď znovu získá důstojnost a důvěryhodnost, jistě brzy dostane i svobodu. A nezapomeňme, že byl v neposlední řadě - kvůli své minulosti - odstraněn z čela Merzinárodního měnového fondu. A je třeba, pokud se tedy ta fakta potvrdí, aby Strauss-Kahn - v rámci veškerých svých dosavadních komepetencí a odpovědnosti znovu nabyl důvěryhodnost, která byla narušena,“ řekla Royalová.

Vít Pohanka, Tomáš Pavlíček, Pavel Polák, Ondřej Bouda, Michal Šenk, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme