NYT: Trump žádal odvolaného šéfa FBI, aby zastavil vyšetřování svého poradce Flynna

Americký prezident Donald Trump chtěl po odvolaném šéfovi FBI Jamesovi Comeymu, aby zastavil vyšetřování bývalého Trumpova poradce Michaela Flynna, který odstoupil kvůli vazbám na Rusko. Podle listu The New York Times to vyplývá ze záznamu, který si Comey pořídil po únorové schůzce s Trumpem. Bílý dům obvinění popřel

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf FBI James Comey (vlevo) a americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Deník tvrdí, že Comeyho záznam zachycuje jeho rozhovor s Trumpem v Oválné pracovně z 15. února, tedy den po Flynnově rezignaci. Záznam prý nepodléhá utajení a jeden z Comeyho spolupracovníků přečetl jeho část reportérovi deníku.

Podle deníku si Comey setkání s prezidentem den po rezignaci Flynna písemně zaznamenal. „Byla to snaha zdokumentovat to, co vnímal jako prezidentovy nevhodné snahy zasahovat do probíhajícího vyšetřování," napsal doslova deník. Podle textu Trump Comeymu řekl, že doufá, že „toho nechá". Podobné písemné záznamy agentů FBI akceptují jako důkazní materiál i americké soudy.

Bílý dům neobjasnil všechny souvislosti. Informátora by zabili, nebo zneužili, popisuje Šediv

Číst článek

V úterý požádal republikánský kongresman Jason Chaffetz FBI o předání všech záznamů rozhovorů Comeyho a Trumpa, aby se ukázalo, zda se prezident pokoušel vyšetřovací úřad ovlivňovat.

"Prezident nikdy nežádal pana Comeyho ani nikoho jiného o ukončení jakékoliv vyšetřování, včetně jakéhokoliv vyšetřování zahrnujícího generála Flynna... Toto není pravdivé nebo přesné vylíčení rozhovoru mezi prezidentem a panem Comeym," zareagoval v prohlášení Bílý dům.

Trump Comeyho nečekaně odvolal minulý týden v úterý. Média se shodují, že za tímto náhlým krokem byl Trumpův odpor k vyšetřování údajné ruské pomoci jeho kampani. Agentura AP a list The Washington Post napsaly, že Comey minulý týden požádal o nové peníze na další vyšetřování této kauzy, což mohlo Trumpa k jeho odvolání přimět.

Prezident nicméně tvrdí, že Comeyho chtěl pro ztrátu důvěry odvolat již delší dobu.

Naznačil také, že možná disponuje vlastními nahrávkami jejich vzájemných rozhovorů. Vyšetřování údajného ruského vměšování Trump označil za zbytečnou "šarádu" za peníze daňových poplatníků a "podvod" živený mstou demokratů za prohru ve volbách. Moskva jakýkoli pokus o ovlivnění amerických voleb popírá.

Flynnův pád

Flynn do roku 2014 vedl vojenskou rozvědku DIA, loni pak Trumpovi pomáhal s prezidentskou kampaní. Po Trumpově lednovém nástupu do Bílého domu sloužil prezidentovi jako hlavní bezpečnostní poradce. Po 24 dnech v úřadu ale 14. února odstoupil kvůli svým nejasným vazbám na Rusko.

Flynn totiž viceprezidentovi Miku Penceovi nejdříve řekl, že před prezidentskou inaugurací nehovořil s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to Penceovi neřekl nedopatřením.

Flynnovy styky s Rusy prověřuje FBI, pozadím vazeb Trumpova volebního štábu na Rusko se zabývá několik výborů Senátu i Sněmovny reprezentantů. Výbor amerického Senátu vyšetřující údajné ruské zásahy do loňské předvolební kampaně uvedl, že s ním Flynn odmítl dobrovolně spolupracovat.

ČTK, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme