O Afghánistánu by mělo být rozhodnuto zítra

Konference o Afghanistánu v německém Bonnu stále nekončí. Afghánské frakce se zatím dohodly na kvótách pro zastoupení v provizorní vládě. Diskuse o jejím předsedovi však prodloužilo jednání o další den. Ve hře jsou dva kandidáti - jihopaštúnský vůdce Hamit Garsaj, kterého podporují Spojené státy, a Abdul satal Širat, šéf delegace monarchistů z římského exilu. Americká armáda mezitím operuje v v oblasti Tora Bora na východě Afghánistánu, která je předpokládaným útočištěm teroristy Usámy bin Ládina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konference o Afghánistánu | Foto: ČTK/EPA

Zástupci čtyř afghánských frakcí tvrdí, že k dohodě dojde ještě během dnešního dne. Avšak zprávy přicházející z Petersbergu se značně liší. Podle nejmenovaného představitelé Severní aliance se šéfem kabinetu stane monarchista Abdul satal Širat. Jeho nevýhodou je, že je příslušníkem menšinových Uzbeků a už téměř 30 třicet let žije s králem v exilu. OSN se obává, že je příliš slabou osobností a spolu se Spojenými státy preferuje kandidaturu Hamida Garsaje. Ten je vůdcem jižních Paštunů, největšího etnika v zemi, a disponuje vojenskou reálnou silou.

Zda se podaří dohodnout přítomnost modrých přileb, které by provizorní vládu měly chránit, není jisté. Podle míry úspěšnosti se úterního závěrečného jednání účastní také kancléř Shröder. Ten znovu varoval před rozšířením válečných operací na další země. Nejzazší termín ukončení konfernce je 5. prosinec, kdy se v Berlíně schází donorský summit o obnově válkou zničeného Afghánistánu.

Jednotky zvláštního nasazení americké armády mezitím operují v oblasti Tora Bora na východě Afghánistánu. Tento podzemní pevnostní systém, kde se pravděpodobně ukrývá terorista bin Ládin, byl dnes bombardován americkým letectvem. Útok si vyžádal nejméně 58 obětí.

Markéta Kaclová, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme