O české zdravotníky je ve světě zájem, překážkou je neznalost jazyků

Pokud se nezlepší finanční ohodnocení v českých nemocnicích, odejdeme do ciziny, hrozí už nějakou dobu čeští lékaři. V zahraničí zájem o náš zdravotnický personál je, jak se ale přesvědčili ti, kteří do světa za prací vyjeli, úspěch čeká jen ty nejlepší. Například v náborových akcích do nemocnic na Arabském poloostrově uspěje jen každý desátý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Al Ahli v Kataru

Nemocnice Al Ahli v Kataru | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Nemocnice Al Ahli je možná nejlepší v celém Kataru. Nejen kvalitou zdravotní péče, ale i díky specifickému přístupu. Pacienty tady nazývají hosty a podle toho se k nim také chovají. Prestižní zdravotnické zařízení potřebuje personál a hledá především fyzioterapeuty, radiology a zdravotní sestry. V listopadu je v Praze vybíral osobně Mobin Abdulla.

"Byli jsme velice příjemně překvapeni, když jsme v Česku našli tolik skvělých lidí. I to je důvod, proč jsme se rozhodli přivést z České republiky víc lékařů a zdravotnického personálu, než jsme plánovali. V první fázi počítáme asi s pětadvaceti lidmi."

Zájemci o práci v nemocnicích Perského zálivu jsou. Náročné práci odpovídají i nadprůměrné příjmy. Sestra si přijde ročně na zhruba milion čistého, lékař na dvojnásobek. Kriteria pro výběr jsou ale mimořádně přísná.

Přehrát

00:00 / 00:00

V katarské nemocnice Al Ahli natáčel reportér Jaromír Marek

„Poptávka neustále roste a spíše máme problém v České a Slovenské republice připravovat dostatečný počet kandidátů a to především co se týče dovedností v angličtině,“ říká Martin Vrba z agentury, která práci českých a slovenských zdravotníků na arabském poloostrově zprostředkovává.

Nejde prý ani tak o odbornou kvalifikaci, ale o přístup k pacientům. Testy prý projde každý desátý žadatel. Ty, co uspějí, čeká dobře ohodnocená práce, ale i mnohá překvapení.

„Zpočátku je to kulturní šok. Oproti Evropě je tady všechno odlišné. Když ale máte dobrou práci, život tady je na druhé straně v mnohém jednodušší", říká Džinka Christová, vrchní sestra, původem z Bulharska. V nemocnicích Perského zálivu pracuje už sedmnáct let.

Ani pro české zdravotníky ale není práce v zahraniční něčím zcela neznámým, v průběhu sedmi let jich jen na Arabském poloostrově pracovala zhruba tisícovka, většina z nich v Saúdské Arábii.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme