O české zdravotníky je ve světě zájem, překážkou je neznalost jazyků

Pokud se nezlepší finanční ohodnocení v českých nemocnicích, odejdeme do ciziny, hrozí už nějakou dobu čeští lékaři. V zahraničí zájem o náš zdravotnický personál je, jak se ale přesvědčili ti, kteří do světa za prací vyjeli, úspěch čeká jen ty nejlepší. Například v náborových akcích do nemocnic na Arabském poloostrově uspěje jen každý desátý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Al Ahli v Kataru | Foto: Jaromír Marek

Nemocnice Al Ahli je možná nejlepší v celém Kataru. Nejen kvalitou zdravotní péče, ale i díky specifickému přístupu. Pacienty tady nazývají hosty a podle toho se k nim také chovají. Prestižní zdravotnické zařízení potřebuje personál a hledá především fyzioterapeuty, radiology a zdravotní sestry. V listopadu je v Praze vybíral osobně Mobin Abdulla.

"Byli jsme velice příjemně překvapeni, když jsme v Česku našli tolik skvělých lidí. I to je důvod, proč jsme se rozhodli přivést z České republiky víc lékařů a zdravotnického personálu, než jsme plánovali. V první fázi počítáme asi s pětadvaceti lidmi."

Zájemci o práci v nemocnicích Perského zálivu jsou. Náročné práci odpovídají i nadprůměrné příjmy. Sestra si přijde ročně na zhruba milion čistého, lékař na dvojnásobek. Kriteria pro výběr jsou ale mimořádně přísná.

Přehrát

00:00 / 00:00

V katarské nemocnice Al Ahli natáčel reportér Jaromír Marek

„Poptávka neustále roste a spíše máme problém v České a Slovenské republice připravovat dostatečný počet kandidátů a to především co se týče dovedností v angličtině,“ říká Martin Vrba z agentury, která práci českých a slovenských zdravotníků na arabském poloostrově zprostředkovává.

Nejde prý ani tak o odbornou kvalifikaci, ale o přístup k pacientům. Testy prý projde každý desátý žadatel. Ty, co uspějí, čeká dobře ohodnocená práce, ale i mnohá překvapení.

„Zpočátku je to kulturní šok. Oproti Evropě je tady všechno odlišné. Když ale máte dobrou práci, život tady je na druhé straně v mnohém jednodušší", říká Džinka Christová, vrchní sestra, původem z Bulharska. V nemocnicích Perského zálivu pracuje už sedmnáct let.

Ani pro české zdravotníky ale není práce v zahraniční něčím zcela neznámým, v průběhu sedmi let jich jen na Arabském poloostrově pracovala zhruba tisícovka, většina z nich v Saúdské Arábii.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme