O druhý prezidentský mandát usilovat už nebudu, oznámil Joachim Gauck

Joachim Gauck nechce pokračovat ve funkci německého prezidenta ve druhém funkčním období. 76letý Gauck své rozhodnutí oznámil v Berlíně na zámku Bellevue a zdůvodnil ho zejména svým věkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý prezident Gauck se nebude ucházet o druhý mandát | Zdroj: Reuters

Joachim Gauck znovu kandidovat nebude. Jeho pokračování by si přitom podle průzkumů přálo kolem 70 procent Němců.

Širokou podporu má Gauck i na politické scéně. Kancléřka Angela Merkelová stejně jako většina německého parlamentu chtěla, aby Gauck zůstal.

Rozhodování prý nebylo lehké. Gauck si není jistý tím, že by měl pro tento úřad v následujícím pětiletém období dostatek sil.

Prezident je v Německu volen prostřednictvím takzvaného Spolkového shromáždění - sborem volitelů z poslanců Spolkového sněmu a stejného počtu zástupců spolkových zemí.

Joachim Gauck zůstane německým prezidentem do 17. března příštího roku.

Renomé a společenskou autoritu Gauck sbíral postupně. Byl evangelickým farářem, občanským aktivistou i disidentem. Po převratu pracoval pod vládním zmocněncem pro materiály státní bezpečnosti. Prezidentem se nestal za stranické zásluhy, protože nebyl členem žádné politické strany.

Joachim Gauck | Foto: Český rozhlas

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme