O egyptské volby je velký zájem, lidé stojí hodiny ve frontách

Egypťané dnes poprvé od pádu režimu Husního Mubaraka volí do parlamentu. Zatím je o volby, které pokračují i zítra, obrovský zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťané čekají ve frontách u volebních místností i několik hodin | Zdroj: Reuters

Dokazují to velmi dlouhé fronty, které se tvoří před volebními místnostmi. Ty jsou umístěny především ve školách.

Lidé čekají spořádaně i několik hodin, než na ně přijde řada. Vybírat mohou z asi 50 politických stran a nezávislých kandidátů.

Ženy a muži volí zvlášť. Především ženy mají o volby větší zájem než za éry prezidenta Mubáraka. Volit chodí mladí lidé i střední generace. Volby jsou povinné, jinak hrozí pokuta 500 liber.

Bezpečnost před volebními místnostmi hlídají vojenské hlídky, na regulérnost voleb dohlíží egyptští soudci. Podle spolupracovníka ČRo v Egyptě Štěpána Macháčka zatím volby nedoprovázejí žádné pořádkové problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o druhé na Rádiu Česko se přihlásila přímo z Káhiry spolupracovnice ČRo v Egyptě Anna Janků

Vyskytly se ale nedostatky v organizaci. Někteří soudci nepřišli včas, byl nedostatek volebních formulářů, a objevily se volební kampaně přímo před komisemi, což není povoleno. Dva dny před začátkem voleb už je jakákoliv kampaň zakázána.

Ještě minulý týden nebylo jasné, zda se volby v daném termínu uskuteční. Důvodem byly protesty proti Nejvyšší radě ozbrojených sil, která zemi řídí. Při střetech s policií zahynulo 41 lidí a více než 2000 dalších utrpěly zranění.

Dnes je ale na náměstí Tahrír jen málo demonstrantů, protože většina šla volit.

ČTĚTE TAKÉ: V Egyptě začínají první svobodné volby. Atmosféra je ale napjatá

Lidé dnes v prvním kole volí 508 členů Lidového shromáždění. Výsledek dnešního hlasování by měl být znám ve středu. Očekává se, že ve volbách posílí islamistický blok vedený Muslimským bratrstvem.

Volby do dolní sněmovny mají celkem tři kola. Druhé kolo první etapy se má konat 5. prosince. Další dvě dvoukolové etapy začínají 14. prosince a 3. ledna 2012. Celkový výsledek by měl být znám 13. ledna.

Koncem ledna by měly následovat volby do horní sněmovny, Rady Šúra. Ta má 270 členů. V polovině příštího roku by měli Egypťané volit prezidenta.

Štěpán Macháček, Helena Berková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme