O funkci rakouského prezidenta se uchází kandidátka krajní pravice

Rakušané si za necelý měsíc zvolí nového prezidenta. Právě dnes vyprší lhůta, do kdy musí uchazeči o funkci nasbírat šest tisíc podpisů, aby mohli kandidovat. Zatím se zdá, že se o místo ve vídeňském Hoffburgu budou usilovat jen dva lidé, současná hlava státu Heinz Fischer a Barbara Rosenkranzová z krajně pravicové FPÖ. Ta čelí ostré kritice řady Rakušanů kvůli svým postojům vůči popíračům holokaustu. Ve Vídni proti kandidatuře této političky včera protestovalo na 3000 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hofburg - původně gotický císařský palác | Foto: Jan Rosenauer

Barbara Rosenkranzová se netají tím, že by zrušila zákon, který v Rakousku zakazuje propagaci nacismu. Proti její kandidatuře se zvedla vlna odporu napříč Rakouskem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krajně pravicové kandidátce na funkci rakouského prezidenta mluvila na Rádiu Česko redaktorka Markéta Bartošová.

Barbaru Rosenkranzovou nominovala do boje o prezidentské křeslo ultrapravicová strana Svobodných. Ta běžně používá protipřistěhovaleckou rétoriku a je spojována s neonacistickými kruhy.

Rosenkranzová ale v předvolební kampani pronášela tak štiplavé výroky, že se od ní dokonce část Svobodných distancovala. Přímo ve Vídni se včera sešly tři tisíce lidí se svíčkami a transparenty s nápisy jako ‚nechceme fašismus‘ a podobně.

„V Rakousku se volí prezident přímo a voliči jsou často ovlivněni tím, co o kandidátech píší média. Jméno Rosenkranzové je citováno především v souvislosti s její kritikou protinacistického zákona, který postihuje popírání holocaustu a existenci plynových komor. Podle této političky dotčený zákon omezuje svobodu projevu a proto by ho chtěla zrušit,“ říká redaktorka Českého rozhlasu Markéta Bartošová, která situaci v Rakousku dlouhodobě sleduje.

„Řada Rakušanů považuje Rosenkranzovou za kontroverzní političku i proto, že její manžel byl údajně členem neonacistické strany, která byla zakázána. Lidé si všímají i toho, jak tato žena pojmenovala své děti, které mají germánská jména Arne, Hildrun, Sonhild nebo Wolf,“ dodává Bartošová.

Odpor veřejnosti proti Rosenkranzové ještě zvýraznil náskok současného prezidenta Heinze Fischera, který svůj post téměř jistě obhájí. Rakušané budou vybírat prezidenta v přímé volbě 25. dubna.

Vojtěch Berger, Markéta Bartošová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme