O. J. Simpson je na svobodě. Jeden z nejslavnějších amerických vězňů byl propuštěn z vězení

Americký sportovec, herec a moderátor O. J. Simpson opustil vězení. „O.J. Simpson je venku. Je svobodný muž,“ oznámila mluvčí Brooke Keastová, mluvčí nevadských nápravných zařízení. Za mříže se dostal před devíti lety kvůli loupeži. Známější je ale případ vraždy jeho exmanželky a jejího přítele, ze které byl obviněný. V takzvaném procesu století ho nakonec porota viny zprostila. Přesto musí pozůstalým platit odškodné.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý hráč amerického fotbalu a herec Orenthal James Simpson.

Bývalý hráč amerického fotbalu a herec Orenthal James Simpson. | Zdroj: Reuters

Už když se O. J. Simpson v roce 1994 vzpíral zatčení a ve svém bílém SUV ujížděl policii, dalo se předvídat, že proces s úspěšným hráčem amerického fotbalu, který už v mládí upoutal svým úsměvem, bude velkou mediální událostí. Americké televize tehdy kvůli honičce přerušily přenos z finále NBA.

O. J. Simpson se dostane na svobodu. Choval se vzorně, rozhodl soud v Nevadě

Číst článek

Obhajoba přesvědčovala porotu, že důkazy svědčící o sportovcově vině, zmanipulovali rasističtí policisté. Simpsonova exmanželka Nicole Brownová a její přítel Ron Goldman byli běloši.

Nejdůležitější argument obhájci získali, když Simpson nemohl nacpat své ruce do rukavic, které byly od krve zavražděných. Věta právníka Johnnyho Cochrana, kterou tento důkaz v závěrečné řeči připomněl, se stala legendární:

„Když to nesedí, nesmí sedět ani on,“ pronesl tehdy Cochran.  Porota se radila necelé čtyři hodiny, než Simpsona zprostila viny.

Ulice plné sportovcových příznivců se začaly radovat. Srovnatelný počet lidí přesvědčený o jeho vině se ale dočkal zadostiučinění.

O dva roky později soud v občanskoprávním sporu rozhodl, že Simpson musí pozůstalým po mrtvých zaplatit přes 33 milionů dolarů, protože je za jejich smrt odpovědný.

O. J. Simpson u soudu, který rozhodl, že bude podmínečně propuštěn. | Zdroj: Reuters

Sportovec se proto musel vzdát části majetku, včetně Heismanovy trofeje pro nejlepšího univerzitního hráče amerického fotbalu.

Po některých památkách na dřívější život se ale Simpsonovi zastesklo. V roce 2007 se je s kumpány rozhodl ukrást z pokoje hotelu v Las Vegas.

„Mým zločinem je to, že jsem se snažil pro rodinu zachránit svůj vlastní osobní majetek,“ komentoval tehdy Simpson.

Nakonec byl odsouzený na 33 let za 12 zločinů, včetně vloupání, únosu, napadení a spiknutí. Soud mu ale povolil po devíti letech požádat o podmínečné propuštění. Toho díky dobrému chování nakonec dosáhl.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme