O kauze Murata Kurnaze se jedná ve Spolkovém sněmu

Politickou odpovědnost za opomenutí v případu německého občana vězněného na základně Guantánamo, převzal tehdejší spolkový ministr vnitra Otto Schily. Ten ale dopoledne před vyšetřovacím výborem Spolkového sněmu vypověděl, že podle jeho názoru postupovalo ministerstvo v kauze Murata Kurnaze "zcela správně."

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bundestag

Bundestag | Foto: Jiří Hošek

Schily nicméně svou výpovědí značně pomohl ministru zahraničí Steinmeierovi. Frank-Walter Steinmeier se v palbě otázek poslanců ocitne odpoledne.

Současný ministr zahraničí a někdejší šéf kancléřského úřadu, je hlavní postavou aféry kolem německého Turka Murata Kurnaze. Podle opozice je to právě Steinmeier, kdo nese odpovědnost za rozhodnutí, která pobyt údajného militantního islamisty na Guantánamu protáhla na čtyři roky.

Otto Schily nicméně dnes vypověděl, že se ostatní resorty musely plně spolehnout na dobrozdání jeho ministerstva. Tím dnešnímu šéfovi německé diplomacie značně ulevil. Steinmeier se hájí tím, že americká strana oficiálně Kurnazovo propuštění nikdy nenabídla. Opozice si ale myslí, že se tehdejší Schröderův kabinet o něco takového ani nepokusil.

Velkou pozornost vzbudilo v posledních hodinách prohlášení předsedy opozičních liberálů Westerwelleho, který vyzval poslance své strany, aby nepožadovali "hlavu" šéfa diplomacie.

Pro sociální demokraty balancující na hraně třicetiprocentní podpory voličů, je politická "záchrana" Steinmeiera naprostou prioritou. Šéf diplomacie je totiž podle průzkumů už řadu měsíců nejpopulárnějším politikem SPD v očích veřejnosti.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme