O křeslo po Arafatovi se uchází i vězeň Barghútí

O prezidentské křeslo v Palestině po zemřelém Jásiru Arafatovi se utkají dva rivalové. Až do včerejšího dne se zdálo, že jediným kandidátem bude vysoký představitel současného palestinského vedení Mahmúd Abbás. Včera se však do prezidentského klání překvapivě přihlásil i generální tajemník Fatahu Marván Barghútí, vězněný v Izraeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

manželka Barghútího oznamuje kandidaturu | Zdroj: ČTK

Barghútí kandiduje jako nezávislý a jeho vstup do souboje o nástupnictví po zemřelém Jásiru Arafatovi představuje hrozbu rozštěpení hnutí Fatah, které už jako svého jediného kandidáta nominovalo Mahmúda Abbáse. Právě na nátlak Fatahu svou kandidaturu Barghútí minulý pátek vyloučil.

Rozhodnutí ale včera Barghútí překvapivě změnil a nechal se zaregistrovat v kanceláři ústřední volební komise v Ramalláhu jen pár hodin před vypršením lhůty. Vedení Fatahu jeho registraci odsoudilo. "Považujeme tento postup ze strany Marvána za nezodpovědný a odsouzeníhodný a neodpovídající tradicím Fatahu," řekl novinářům po zasedání ústředního výboru hnutí jeden z jeho členů.

Za favorita lednových prezidentských voleb byl dosud považován vysoký představitel současného palestinského vedení a oficiální kandidát Fatahu Abbás. Ten však podle všeho nemá příliš širokou podporu mezi prostými Palestinci a také především mladí příslušníci hnutí Fatah by raději viděli v úřadu prezidenta Barghútího, který je v jejich očích symbolem druhého palestinského povstání.

Barghútí si v izraelském vězení odpykává několikanásobný doživotní trest za spoluúčast na vraždě pěti Izraelců a členství v teroristické organizaci. Izrael se již při prvních náznacích jeho možné kandidatury nechal slyšet, že vězně nepropustí ani na volby.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme