O křeslo prezidenta Argentiny se utkají Scioli a Macri. Rozhodne se v listopadu

Argentinci v prvním kole prezidenta nezvolili. Mezi guvernérem provincie Buenos Aires Danielem Sciolim, který byl kandidátem vládní koalice, a opozičním dlouholetým starostou Buenos Aires Mauriciem Macrim se rozhodne ve druhém kole na konci listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První kolo prezidentských voleb v Argentině zřejmě vyhrál kandidát levicové vládní koalice a guvernér provincie Buenos Aires Daniel Scioli | Zdroj: Reuters

Aby se vítěz vyhnul rozhodujícímu souboji, potřeboval by získat v prvním kole 45 procent hlasů, nebo překročit hranici 40 procent a mít více než desetiprocentní náskok na druhého kandidáta.

To se nestalo. Po sečtení většiny hlasů byly výsledky obou kandidátů víceméně vyrovnané.

Tábor vládní koalice „Fronta za vítězství“ byl z výsledku zklamaný – očekával vítězství svého kandidáta už v prvním kole. Naopak Macriho tábor je spokojený, protože průzkumy nenaznačovaly, že by mohl být výsledek tak těsný.

Navíc si Macriho koalice „Změňme se“ zřejmě připíše úspěch i v souběžně konaných volbách guvernérů. Po sečtení většiny hlasů se zdá, že kandidátka „Změny“ získá post guvernérky v nejlidnatější provincii Buenos Aires.

Argentinci po 12 letech vlády manželů Kirchnerových volí nového prezidenta

Číst článek

O tom, kdo se nakonec stane prezidentem země, budou Argentinci rozhodovat 22. listopadu.

Daniel Scioli zahájil ještě večer boj o nerozhodnuté a nezávislé voliče. Mimo jiné řekl, že s Macrim by Argentinci neměli vlastní aerolinky nebo ropnou společnost YPF, které předchozí vláda zestátnila.

Předvolební plakát prezidentského kandidáta Daniela Scioliho vládnoucí koalice před jednou z volebních místností v Buenos Aires | Foto: David Koubek

ČTK, ČRo, David Koubek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme