O křeslo primátora Bratislavy soupeří herečka Vašáryová i nezávislý dobrodruh

O něco později než v Česku se velký boj o radnice a magistráty svede taky na Slovensku. Podobně jako u nás je i u Slováků největší pozornost upřená na hlavní město. O funkci bratislavského primátora se bude ucházet i bývalá herečka a diplomatka Magda Vašáryová. Kandiduje za "modré", tedy za pravici. Má ještě jednoho "červeného" protikandidáta, třetím do party je svérázný podnikatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: European Commission Audiovisual service

Alojz Hlina netrpí nedostatkem sebeironie. Udělal si jméno na veselých akcích, jako když třeba přímo před parlament přivezl pár ovcí, aby ukázal, že občané nejsou jen hloupé stádo. Teď se s podobnou vervou pouští do boje o primátorské křeslo v Bratislavě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergra o předvolební primátorské kampani v Bratislavě

„V komunální politice jsou vody strašně zatuchlé, speciálně v Bratislavě. Jakýkoliv pohyb se počítá,“ říká Hlina. Předvolební kampaň chce dělat přímo v tramvajích a trolejbusech MHD, co nejblíž lidem.

To Magda Vašáryová je spíš salónní typ, vystupuje distingovaně a klidně. Chtěla by v Bratislavě zaměstnat profesionálního zahradníka, aby bylo město víc zelené.

Rozhodně by nestavěla bratislavské metro a sloučila by městskou a republikovou policii tak, aby se v hlavním městě policajti netloukli navzájem. „Lépe se to řídí, lidé mají lepší přehled a víc policajtů může jít do ulic,“ vysvětluje Vašáryová.

'Když může Bém na Everest, já půjdu na severní pól'

Z České republiky to možná může vypadat, že oblíbená Vašáryová má vítězství jisté. Proti ní ale stojí zkušený starosta panelákové říše Petržalky Milan Ftáčnik a kartami může zamíchat i nezávislý dobrodruh Alojz Hlina. Ten má podobné sny jako pražský primátor Pavel Bém.

„Když byl váš primátor na Everestu, tak já půjdu na severní pól. Udělám všechno pro to, abych Bratislavu prezentoval jako město, a když bude potřeba jít i na severní pól a zapíchnout tam tuto vlajku, tak ji tam půjdu zapíchnout,“ slibuje Hlina.

Komunální volby na Slovensku budou na konci listopadu. Předvolební kampaň bude minimálně v Bratislavě ještě hodně zajímavá. Kdo ví, jestli lidem nepřistanou ve schránkách DVD s filmem Postřižiny od štábu Magdy Vašáryové. Scény s Vašáryovou na komíně nymburského pivovaru nebo s půllitrem piva vypitým na ex by mohly šance pravicové kandidátky výrazně zvýšit.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme