O křeslo šéfa polského Sejmu bude usilovat ministr Cimoszewicz

Polský ministr zahraničí Wlodzimierz Cimoszewicz přijal kandidaturu na funkci předsedy polského parlamentu. Až dosud tento post zastával Jozef Oleksy. Ten svou rezignaci oznámil po výroku lustračního soudu, který dospěl k závěru, že maršálek lhal o své spolupráci s tajnými službami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wlodzimierz Cimoszewicz | Foto: AFP

Šéf polské diplomacie se nejprve zdráhal nabízenou funkci druhého muže ve státě přijmout. Po rozkolu v řadách polské levice uvažoval, že z politiky odejde.

Cimoszewicze nakonec přesvědčil polský prezident Aleksander Kwašniewski. "Je to jeden z mála politiků, kteří mají velmi rozvinutý smysl pro odpovědnost ke státu," řekl Kwašniewski. V úterý Cimoszewicz oficiálně oznámí své záměry premiérovi a podá demisi na vládní funkci.

Cimoszewicze musí v nové funkci potvrdit parlament. Budoucí předseda parlamentu má podporu levice. Pravice ho volit nebude. Obává, že Cimoszevicz jako maršálek Sejmu získá velkou výhodu v prezidentských volbách, pokud se v nich rozhodne kandidovat.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme