O Leppera se kvůli směnkám zajímá prokuratura i daňový úřad

Polská generální prokuratura bude vyšetřovat předsedu opoziční Sebeobrany Andrzeje Leppera. Důvodem jsou dlužní úpisy, které donutil podepsat kandidáty na poslance před loňskými parlamentními volbami. Poslanci se zavázali, že v případě odchodu ze strany zaplatí penále ve výši čtyř milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrzej Lepper | Foto: AFP

"Směnky jsou nejen neplatné, ale i nezákonné. Takový finanční nátlak na poslance je v podstatě vydíráním," domnívá se maršálek polského Sejmu Marek Jurek. Informoval proto generální prokuraturu, že se Andrzej Lepper a jeho zástupce Janusz Maksymiuk dopustili trestného činu.

Směnkami se bude zabývat také daňový úřad. Podle zákona musí Sebeobrana za úpisy, ať už je bude inkasovat nebo ne, odvést státu dvaadvacetiprocentní daň. Sebeobrana ale od záměru potrestat odpadlíky ustoupit nehodlá- dvě směnky už prodala vymahačům dluhů.

"Bude-li pan Lepper v této činnosti pokračovat, může sebe i svou stranu dostat do velmi vážných problémů. Porušil ústavu a čekají ho potíže i s daňovým úřadem," varoval Leppera šéf kanceláře polského premiéra ministr Przemyslaw Gosiewski.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme