O novém bulharském prezidentovi rozhodne až druhé kolo voleb

V prvním kole bulharských prezidentských voleb nezvítězil žádný ze sedmi kandidátů. Muže, který uvede Bulharsko 1. ledna příštího roku do Evropské unie, vyberou voliči příští neděli ze dvou nejúspěšnějších uchazečů o prezidentský post - současného prezidenta Parvanova a předsedy radikální nacionalistické strany Siderova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedelčo Beronov a Georgi Parvanov | Zdroj: ČTK

Současný prezident Georgi Parvanov získal podle předběžných výsledků skoro 60 procent hlasů. Voleb se ale zúčastnilo jen 42 a půl procenta voličů. Menší než padesátiprocentní účast podle bulharské ústavy k vítězství v prvním kole prezidentských voleb nestačí. Georgi Parvanov na výsledky voleb reagoval sebevědomě: "Když jsem teď dosáhl takového přesvědčivého výsledku, není důvod se druhého kola obávat."

Za týden se s Parvanovem utká předseda radikální nacionalistické strany Ataka Volen Siderov. Ten skončil na druhém místě. Pro něj podle předběžných výsledků hlasovalo 23 procent voličů. Siderov zaujal své stoupence nacionalistickou kampaní, v níž slibuje skoncování s korupcí, vystoupení země z NATO a přezkoumání podmínek vstupu Bulharska do Evropské unie.

Pravicové opozici se nepodařilo získat pro svého kandidáta, předsedu Ústavního soudu Nedelču Beronova nelevicové voliče a značná část občanů se proto přiklonila k extremistům. Ti šokovali veřejnost už loni, kdy se stali parlamentní stranou.

Pavel Novák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme