O odvetu se nejedná, tvrdí Rusko o rozhodnutí neudělit vízum českému novináři

Odmítnutí krátkodobého víza českému novináři Ondřeji Soukupovi, redaktoru Hospodářských novin, není podle Ruska odvetou za podobný krok českého ministerstva zahraničí. Letos na jaře diplomacie neprodloužila akreditace dvěma ruským novinářům. Podle tamního ministerstva zahraničí ale mezi případy spojitost není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

média, novináři, kamera, press, diktafon, televize, rozhlas, žurnalistika | Foto: Matěj Skalický

„Nejde o odvetu. Pokusy takto interpretovat situaci nemají reálný základ,“ citovala agentura TASS svůj zdroj v ruské diplomacii.

Ten zároveň naznačil, že Soukup nemusí být na černé listině v Rusku, ale v některém ze států, který s ním úzce spolupracuje. Může jím být například Bělorusko nebo některé další země Euroasijské unie, případně Společenství nezávislých států.

„Rusko musí při vydávání víz brát ohled na názor partnerů,“ řekl nejmenovaný diplomat agentuře.

České ministerstvo zahraničí letos na jaře neprodloužilo akreditace zpravodaji agentury Ria Novosti Alexandru Kuranovovi a dopisovateli vládního deníku Rossijskaja gazeta Vladimiru Sněgirjovovi. Důvod úřady v takových případech nezveřejňují.

Při podobných sporech v minulosti odvetné kroky ze strany Moskvy následovaly.

Pro redaktora Hospodářských novin a odborníka na Rusko Ondřeje Soukupa je to poprvé, kdy novinářská víza do země nedostal. Kauzou se zabývá i český resort zahraničí.

Martin Dorazín, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme