O okupaci se československé vedení dozvědělo předem přes ambasádu v Budapešti

O chystaném vpádu cizích armád v roce 1968 vědělo československé vedení ještě před oficiálním sdělením sovětského maršála Grečka, a to přes velvyslanectví v Budapešti. O této neznámé kapitole píše v rozsáhlé vzpomínce bývalý maďarský generál a poslední totalitní ministr obrany Ferenc Kárpáti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kunsthalle v Budapešti | Foto: Gregor Martin Papucsek

Už po poledni v den maďarského státního svátku 20. srpna 1968 zavolal na československé velvyslanectví v Budapešti neznámý muž, který oznámil, že o půlnoci začne pět států Varšavské smlouvy invazi do Československa.

„Velvyslanec to okamžitě hlásil domů, takže v Praze se už mohli připravit na okupaci,“ píše Ferenc Kárpáti v deníku Népszabadság.

Ambasador však informoval o telefonátu i maďarské ministerstvo zahraničních věcí a vypukl skandál, protože informace o začátku operace měli jen nejvyšší důstojníci na ministerstvu obrany.

Tam začalo vyšetřování, všichni museli vysvětlit každou minutu kritického dne, ale nakonec „zrádce“ neodhalili. „Dodnes je to tajemství,“ píše generál ve výslužbě.

Gregor Martin Papucsek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme