O osudu Husajna zřejmě rozhodnou sami Iráčané

O dalším osudu Saddáma Husajna by měli rozhodnout Iráčané. Iráčané tedy sami řeknou, zda bude bývalý diktátor souzen ve své zemi nebo před mezinárodním trestním tribunálem. Pokud nakonec stane před iráckým soudem, je pravděpodobné, že dostane trest smrti. Prohlásil to předseda prozatimní irácké vlády Abdal Azíz al-Hakím. "Člověk, který téměř denně posílal na popravu i za nepatrné prohřešky tisíce lidí, musí počítat s tím, že může být odsouzen k nejvyššímu trestu," vysvětlil v Bagdádu postoj irácké vládní rady její mluvčí. Podle odborných odhadů je pro soud se Saddámem Husajnem 80-90 procent obyvatel země. Většina z nich požaduje trest smrti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zatčený Saddám Husajn

zatčený Saddám Husajn | Zdroj: ČTK

Washington by prý trest smrti pro Saddáma Husajna podpořil. Odpovědi na přímou otázku se ale americký prezident George Bush zatím vyhýbá. "Mám svůj osobní názor na to, jak by měl být souzen. Ale - nejsem irácký občan - a o jeho osudu musejí rozhodnout Iráčané."

Britská vláda je proti trestu smrti, premiér Tony Blair se vyslovil také pro to, aby si svého exprezidenta soudili Iráčané. "Samozřejmě tato země zůstává proti trestu smrti. Ale tuto věc musí být v konečné fázi rozhodnout irácká vláda a irácký lid."

Generální tajemník OSN Kofi Annan naopak zdůrazňuje, že OSN zůstává ze zásady proti nejvyššímu trestu. "OSN nepodporuje trest smrti. A neudělala to ani v žádném dřívějším procesu, kde hrozil trest smrti." Zdůraznil, že jakýkoliv soud s bývalým iráckým lídrem by měl dostát mezinárodním normám a standardům. Kofi Annan zároveň nabídl pomoci OSN v soudním procesu s Husajnem, ale uvedl, že OSN nepodporovala trest smrti v žádném dřívějším procesu. Zároveň se vyslovil pro to, aby všichni, kdo se dopustili zločinů, skládali účty prostřednictvím veřejných procesu u právoplatných soudů.

Než ale Saddám Husajn předstoupí před soudce, uplyne zřejmě několik měsíců. Tvrdí to alespoň experti na mezinárodní právo. Jedním z nich je i Sean Murphy - profesor práva na Univerzitě George Washingtona ve Spojených státech. "Myslím, že mluvíme o horizontu měsíců. Může trvat nejméně rok než soud začne. Bude potřeba mnoho času k tomu, aby se shromáždily informace. Máme před sebou velmi dlouhý proces."

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme