O osudu uprchlého vězně Roztočila rozhodne německá justice

Německá policie v sobotu zadržela Rostislava Roztočila, který před šesti dny uprchl s dalším trestancem Romanem Čabradou z plzeňské věznice na Borech. Českému rozhlasu to dnes potvrdil službu konající důstojník Zemské policejní ústředny ve Stuttgartu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rostislav Roztočil

Rostislav Roztočil | Zdroj: ČTK

Zdeněk Jemelík ze Spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun tvrdí, že Roztočil uprchl na protest proti postupu české justice; vězňova sestra prý má důkazy o bratrově nevině. Ten údajně také souhlasí s tím, aby řízení o obnově procesu proběhlo 1. prosince bez jeho přítomnosti.

Žádost o milost pro Roztočila, pravomocně odsouzeného už před dvaceti lety, byla - podle spolku Šalamoun - zaslána prezidentu republiky.

Rostislav Roztočil si před útěkem odpykával trest za vraždu egyptského studenta z roku 1975. Za to mu ještě československý soud v roce 1985 vyměřil 24 let vězení. Roztočil byl ale v té době už pět let v emigraci v Rakousku. Rakouští soudci ho tehdy odmítli vydat zpět do ČSSR. Nebylo jim jasné, zda za vraždou nestála tajná služba a Roztočil se do ní jen nenamočil.

Podle spolku Šalamoun se Roztočil chtěl v pondělí sám přihlásit německým úřadům. Spoléhá totiž na to, že když ho Německo v roce 1993 nevydalo, nevydá ho zase.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme