O osudu uprchlého vězně Roztočila rozhodne německá justice

Německá policie v sobotu zadržela Rostislava Roztočila, který před šesti dny uprchl s dalším trestancem Romanem Čabradou z plzeňské věznice na Borech. Českému rozhlasu to dnes potvrdil službu konající důstojník Zemské policejní ústředny ve Stuttgartu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rostislav Roztočil | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Zdeněk Jemelík ze Spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun tvrdí, že Roztočil uprchl na protest proti postupu české justice; vězňova sestra prý má důkazy o bratrově nevině. Ten údajně také souhlasí s tím, aby řízení o obnově procesu proběhlo 1. prosince bez jeho přítomnosti.

Žádost o milost pro Roztočila, pravomocně odsouzeného už před dvaceti lety, byla - podle spolku Šalamoun - zaslána prezidentu republiky.

Rostislav Roztočil si před útěkem odpykával trest za vraždu egyptského studenta z roku 1975. Za to mu ještě československý soud v roce 1985 vyměřil 24 let vězení. Roztočil byl ale v té době už pět let v emigraci v Rakousku. Rakouští soudci ho tehdy odmítli vydat zpět do ČSSR. Nebylo jim jasné, zda za vraždou nestála tajná služba a Roztočil se do ní jen nenamočil.

Podle spolku Šalamoun se Roztočil chtěl v pondělí sám přihlásit německým úřadům. Spoléhá totiž na to, že když ho Německo v roce 1993 nevydalo, nevydá ho zase.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme