O podvodech jsem nevěděl, tvrdil u soudu bývalý šéf Enronu

Zakladatel a dlouholetý ředitel jedné z největších amerických firem Enron Kenneth Lay před soudem v Houstonu prohlásil, že se necítí vinen za krach energetického gigantu. Před soudem se objevil poté, co se dobrovolně vzdal FBI.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kenneth Lay

Kenneth Lay | Zdroj: ČTK

Kenneth Lay je obviněn v jedenácti bodech obžaloby, která zahrnuje podvody s cennými papíry, zveřejňování nepravdivých údajů a falešných výsledků a hospodářské a bankovní podvody. Pokud soud prokáže Layovi vinu, hrozí mu trest vězení až na 175 let a pokuta téměř šest miliónů dolarů.

Bývalý šéf Enronu byl zatím propuštěn na půlmiliónovou kauci a věří, že bude nakonec zcela osvobozen. Vinu za krach společnosti přisuzuje Lay finančnímu řediteli Enronu Andrewu Fastowovi, který se k podvodu přiznal už v lednu.

Zástupce ministra spravedlnosti Nick Childes si ale od procesu slibuje, že spravedlnosti bude učiněno zadost. "Věříme, že toto vyšetřování poslouží k znovunastolení pravidel práva, že nikdo nestojí nad zákonem. Ať už jde o velmi složitý nebo jasný případ, nic nakonec neunikne dlouhým rukám práva," uvedl.

Enron se stal na začátku tohoto desetiletí synonymem úspěchu, podle časopisu Forbes býval sedmým největším podnikem v USA. Z malého provozovatele plynovodů Lay vybudoval nadnárodní koncern, který se ve Spojených státech stal významným obchodníkem se zemním plynem a dalšími energiemi.

Po jeho pádu přišly tisíce lidí o práci i o úspory na penzi a mnoho akcionářů o peníze. Dnes je Enron v Americe symbolem nenasytnosti a podvodného jednání manažerů.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme