O post polské premiérky soupeří tři ženy. Favoritkou je Beata Szydlová

Novou polskou vládu bude s největší pravděpodobností sestavovat žena. V čele tří stran, které mají před nedělními parlamentními volbami nejvyšší preference, totiž stojí Ewa Kopaczová, Beata Szydlová a Barbara Nowacká. Spíše než o cílenou snahu posílit roli žen v politice však jde o shodu okolností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší soupeřkou současné premiérky Ewy Kopaczové z Občanské platformy je Beata Szydlová. Právě tato kandidátka konzervativní strany Právo a spravedlnost má podle průzkumů největší šance na vítězství.

Szydlová je vystudovaná etnografka, dlouhá léta pracovala v muzeu v Krakově. Donedávna byla političkou spíše místního významu. Více na sebe upozornila až tím, že vedla kampaň Andrzeje Dudy, který se na jaře stal prezidentem.

Trojici doplňuje 40letá Barbara Nowacká, která vede koalici levicových stran s názvem Sjednocená levice. Akademička s technickým vzděláním pochází z politicky významné rodiny a podle průzkumů je na třetím místě.

Neobvyklá situace

Situace, že spolu o úřad premiérky soupeří výlučně ženy, je velmi neobvyklá nejen v Polsku, ale i v celé Evropě. A může za to hlavně shoda okolností, nikoli cílená snaha posílit roli žen v politice nebo dokonce diskriminace mužů ve prospěch žen.

Když loni odcházel Donald Tusk do Bruselu na místo tzv. evropského prezidenta, za svou nástupkyni si vybral Ewu Kopaczovou. Ta se pak skutečně stala premiérkou.

Šéf strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński zase postavil Beatu Szydlovou jako kandidátku na premiérku proto, že je pro voliče zřejmě přijatelnější, než by byl on sám.

Jen Barbara Nowacká se vyšvihla do vedení levice vlastním přičiněním.

V současném Sejmu byla ze 460 poslanců čtvrtina žen. To je o něco víc než v Česku, kde tvoří ženy zhruba pětinu členů Poslanecké sněmovny.

Polsko před parlamentními volbami | Foto: ČTK

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme