O prezidentovi USA asi rozhodnou hlasy ze zahraničí

Hlasování občanů Floridy, kteří žijí v zahraničí a jejichž hlasy byly zpravidla zcela okrajové, nyní možná rozhodne o budoucím prezidentovi USA. Vyplynulo to z dosavadních výsledků přepočítávání hlasů z voleb v tomto státě, jejichž vítěz se nastěhuje do Bílého domu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební úřady dosud spočetly hlasy v 64 ze 67 floridských volebních okrsků a republikánský kandidát George W. Bush vede podle posledních informací nad demokratem Albertem Gorem jen o 362 hlasů, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Agentura Reuters sdělila, že podle neoficiálních zdrojů již byly přepočteny hlasy v 66 okrscích a že Bush vede o 229 hlasů.

Po sečtení všech okrsků tedy může být rozdíl mezi kandidáty tak malý, že hlasy zaslané ze zahraničí by mohly rozhodnout. Při minulých prezidentských volbách přišlo na Floridu ze zahraničí 2300 hlasovacích lístků.

Tyto hlasy však ještě nebyly započteny, protože hlasy Američanů v zahraničí mohou přicházet do 17. listopadu. Až tehdy bude podle úřadů „oficiální a konečný výsledek“ rozhodujících voleb na Floridě. Američané působí v zahraničí především jako diplomaté, vojáci, studenti, učitelé a misionáři. Mají podle pozorovatelů tendenci volit spíše republikány.

Konečný počet hlasů však mohou ovlivnit i další skutečnosti. V okrsku Palm Beach bylo zrušeno 19.000 hlasů pro údajně špatně vyplněné hlasovací lístky. Tisíce voličů v posledních dnech demonstrovaly za uznání jejich hlasů, které byly údajně často míněny pro Gorea. Goreův tým již naznačil, že je připraven tyto hlasy „oživit“ soudní cestou.

Právě kvůli nesrovnalostem v Palm Beach se nové sčítání v okrscích zdrží nejméně do pondělí, protože úřady rozhodly, že zde hlasy budou přepočítávány nejen strojově, ale i ručně. Nové sčítání si vyžádal malý rozdíl hlasů (o méně než 0,5 procenta) po prvním sčítání na Floridě, kde zákon nařizuje v podobných situacích hlasy přepočítat.

Také republikáni ústy svého mluvčího Ariho Fleischera předeslali, že možná zasáhnou do sčítání hlasů. Prý zvažují, zda nepodají žádost o přepočítání hlasů ve státech Iowa a Wisconsin, kde Bush prohrál rozdílem jen asi 5000 hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme