O primátorovi Moskvy už je téměř jasno. Bude jím Sobjanin

Moskevský sněm dnes bude hlasovat o novém starostovi ruské metropole. Jediným kandidátem na zmíněnou pozici je po odvolaném Juriji Lužkovovi dosavadní vicepremiér Sergej Sobjanin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv a Sergej Sobjanin | Zdroj: ČTK

Jeho vítězství už podpořil ruský prezident Dmitrij Medveděv a očekává se, že městský sněm jeho volbu schválí.

Sobjanin je přízmivcem premiéra Vladimira Putina, jehož strana Jednotné Rusko disponuje v moskevské dumě 32 z 35 míst.

Dnes dvaapadesátiletý Sobjanin je typem úspěšného regionálního politika, který má více než pětileté zkušenosti i v nejvyšších patrech ruské moci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Libor Dvořák představuje Sergeje Sobjanina ve Světě o osmé.mp3

„Sobjanin odešel ze západní Sibiře do Moskvy. Podle některých analytiků ho chtěl mít Vladimír Putin pod dohledem, protože se mu Sobjanin zdál politicky příliš silný,“ říká komentátor Českého rozhlasu Šest Libor Dvořák.

Sergej Sobjanin vystudoval techniku v Kostromě a později práva v Uljanovsku, v 80. letech byl šéfem party zámečníků, poté komsomolským funkcionářem a obecním zastupitelem, až se dostal na post gubernátora do rozhodující ropné Ťumenské oblasti. Později se vypracoval na senátora a člena rady federace.

Sobjanin je Putinův člověk

V roce 2005 si Sobjanina jako vedoucího své prezidentské administrativy vytáhl Vladimir Putin. Po změně úřadu ho odvedl do stejné funkce v ruské vládě a zároveň ho udělal i svým vicepremiérem. Moskevské dumě ho ale doporučil prezident Medveděv.

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

„Sobjanin je považován za svrchovaně loajálního vůči Putinovi, ale v řadě názorů má blízko i k Medveděvovi,“ vysvětluje Dvořák.

Sobjaninova hlavní kvalita a profesionální kvalifikace je podle Dvořáka to, že je výborný administrátor a manažer, který je plně oddán současné moci a nemá takové politické ambice, jako měl odvolaný Jurij Lužkov.

„O Sobjaninovi se tvrdí, že nemá rád korupci. Protože přichází do moskevského správního aparátu zvenčí, mohl by být tím novým koštětem, které dobře mete,“ myslí si Dvořák.

Nový starosta má za úkol tři věci a sice boj s korupcí, vyřešení velkých dopravních kalamit v tamních ulicích a nalezení východiska ze sociálních problémů metropole.

Lenka Kabrhelová, Tomáš Pavlíček, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme