O případné skotské samostatnosti mohou rozhodovat už šestnáctiletí

Rozhodne se většina voličů srdcem nebo hlavou? To je jedna z klíčových otázek dnešního referenda o skotské nezávislosti. Hlas svého srdce nejspíš vyslyší nejmladší voliči. Těm není v případě skotského referenda 18 let, ale teprve 16. Tuhle výjimku si při jednání s britskou vládou vymohli zastánci skotské nezávislosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O nezávislosti Skotska bude rozhodovat i šestnáctiletý Ewan

O nezávislosti Skotska bude rozhodovat i šestnáctiletý Ewan | Foto: Jiří Hošek

Šestnáctiletý Ewan dokáže vyjmenovat základní sestavu glasgowského Celtiku jako když bičem mrská. S výhodami nezávislého Skotska a informacemi o referendu je to už slabší.

„Zasloužíme si vlastní stát. Vždycky jsme měli ve svém čele královnu a podobné lidi. Teď si můžeme vládnout sami a to je dobrá věc. I skoro všichni moji kamarádi budou hlasovat pro nezávislost," říká Ewan. Evidentně se k němu nedoneslo, že si Alex Salmond a spol. chtějí v případě vítězství Alžbětu II. coby hlavu státu ponechat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O názory skotských teenagerů se před historickou volbou zajímal zpravodaj Jiří Hošek

„Když získáme nezávislost, zbyde nám mnohem víc peněz, které budeme moct utratit tady ve Skotsku. Teď posíláme spoustu peněz na jih. Můžeme se stát osmou nejbohatší zemí na světě. Budeme si sami kontrolovat daně nebo třeba otázku bydlení," netrefuje úplně přesně ani sedmnáctiletý nezaměstnaný Dylan, o co v plebiscitu jde.

„V samostatném Skotsku by bylo víc pracovních příležitostí, třeba i pro lidi s postižením. Konkurence na pracovním trhu bude menší. Když zůstaneme ve svazku s Británií, leda tak porostou daně a nedostaneme se vůbec nikam," domnívá se Dylan, který coby dobrovolník pomáhal kampani Yes Scotland v jedné z nejchudších částí Glasgowa.

Registraci mladých prvovoličů provázely ve Skotsku zmatky. V jednom z okresů se do registru voličů dostaly i tříleté děti a v Dundee zase voličský seznam čítal o 10 procent teenagerů víc, než kolik jich ve městě ve skutečnosti žije.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme