O setrvání Británie v EU rozhoduje i Gibraltar. Podle průzkumů si místní brexit nepřejí

O tom, jestli Británie zůstane v Evropské unii, dnes hlasují také na Gibraltaru, malém území na jihu Pyrenejského poloostrova, které patří Spojenému království. Na Gibraltaru muže jít k urnám 24 tisíc voličů. Podle průzkumů si většina z nich brexit nepřeje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda gibraltarské vlády Fabian Picardo s manželkou si před hlasováním o setrvání Británie v EU připravují volební lístky | Zdroj: Reuters

Místní projevují o referendum velký zájem už od otevření hlasovacích místností. K urnám mohli kvůli časovému posunu začít chodit o hodinu dříve než voliči na území Británie.

Předseda gibraltarské vlády Fabian Picardo za velkého zájmu britských i španělských médií přišel i s manželkou volit přesně v 10 hodin ráno. Řekl, že lidé na Gibraltaru mají silný smysl pro demokracii, hlasování proto skončí úspěchem.

Brusel varoval Brity: Pokud se vyslovíte pro brexit, budete muset skutečně odejít

Číst článek

Průzkumy naznačují, že většina místních je proti odchodu Británie z Evropské unie. Odhaduje se, že tak bude hlasovat až 90 procent voličů. Lidé na Gibraltaru totiž mají strach z uzavření hranice se Španělskem. Nechtějí také, aby se náhle omezily obchodní a turistické styky.

Obavu z brexitu mají i britští důchodci žijící ve Španělsku. Neví například, jestli by se pro ně změnil přístup ke zdravotní péči. Kvůli čerpání penzí je pro ně taky důležitý kurz libry a eura.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme