O setrvání v EU by Britové mohli hlasovat už v létě, odhadují média

Podle britského tisku by referendum o setrvání země v Evropské unii mohlo být už v létě příštího roku. Premiér David Cameron ale spekulace odmítá. Napřed chce v Bruselu pro Spojené království vyjednat lepší podmínky. Nejnovější průzkumy ukazují, že tábory zastánců a odpůrců unijního členství jsou vyrovnané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské domky s vlajkami a samolepkami Unie, určenými k odrazení izraelských úřadů od likvidace staveb, lze nalézt na 17 místech Západního břehu | Foto: European Commission Audiovisual service

Cameron na bruselském summitu řekl, že v roce 2016 dosáhne Británie něčeho životně důležitého a zásadně změní podobu svého členství v EU.

Pokud by předseda vlády dosáhl dohody s unijními lídry už na únorové vrcholné schůzce, je podle britských médií reálné vypsání referenda na červen nebo červenec roku 2016.

Z Downing Street zaznívá, že dřívější plebiscit nenechá rozvinout euroskeptické kampaně Vote Leave a Leave EU. Hlavně ale přivede voliče k urnám dřív, než bude v Evropě znovu eskalovat předpokládaná uprchlická krize.

Podle Davida Camerona je rozhodující podstata dojednaných změn a nikoli načasování referenda. Jeho vypsání slíbil do konce roku 2017.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme