O Severní Koreji se v RB opět jednat nebude

Jednání o severokorejském nukleárním programu v Radě bezpečnosti je opět zablokováno. Přijetí rezoluce odsuzující Severní Koreu, kterou prosazují Spojené státy, zablokovaly Rusko a Čína. Washington tak už podruhé nepřesvědčil Moskvu a Peking o nutnosti této rezoluce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrárna v Jongbjonu | Foto: ISIS

Spojené státy požadují okamžité zastavení severokorejského nukleárního programu a jeho zničení, zároveň do rezoluce prosazovaly odsouzení komunistického režimu za jeho jaderné aktivity. Rusko a hlavně Čína jsou však proti. Peking považuje za jediný způsob urovnání krize na Korejském poloostrově přímé rozhovory mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

Čínské ministerstvo zahraničí považuje současnou snahu Washingtonu prosadit v Radě bezpečnosti diskusi o Severní Koreji za komplikaci případných mírových jednání. Sama Severní Korea v uplynulých dnech varovala OSN, aby nepodléhala americkému tlaku. V úterý pak Pchjongjang pohrozil, že v případě přijetí odsuzující rezoluce odstoupí od Dohody o příměří, která v roce 1953 ukončila Korejskou válku.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme