O situaci v Libyi bude jednat mimořádný summit Evropské unie

O zavedení bezletové zóny nad Libyí nebo uznání tamní Národní rady jako reprezentanta lidu budou jednat premiéři a prezidenti zemí Evropské unie na mimořádném summitu v Bruselu. Konference má vyzvat režim plukovníka Kaddáfího k předání moci v Libyi, oznámil stálý předseda Evropské rady Herman van Rompuy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atrium a tiskové centrum Rady EU.

Atrium a tiskové centrum Rady EU. | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Vojenské akce v Libyi by se měly odehrát jen s pověřením Rady bezpečnosti OSN. Na postoj Evropské unie čeká světová organizace stejně jako na stanovisko Ligy arabských států nebo Africké unie.

Podmínění zavedení bezletové zóny nad Libyí přijetím rezoluce Rady bezpečnosti by pro OSN bylo signálem, aby začala jednat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák o summitu

Na summitu se možná bude Francie snažit navrhnout cílené letecké údery k oslabení Kaddáfího armády a podpoře povstalců. Prezident Nicolas Sarkozy bude také pravděpodobně přesvědčovat své kolegy k uznání povstalci sestavené Národní rady za oficiálního reprezentanta Libye.

Na předcházející schůzce ministrů zahraničí sedmadvacítky se ale zbytek Unie stavěl k francouzskému uznání tohoto orgánu vlažně.

Německá kancléřka Angela Merkelová však nehodlá postoj francouzského prezidenta Sarkozyho podpořit. Berlín zůstává v otázce jakéhokoli zásahu vůči Libyi zdrženlivý.

Německo se od rozhodnutí Francie distancuje

Ministr zahraničí Westerwelle má výhrady k vyhlášení bezletové zóny nad Libyí, která by měla Kaddáfímu zabránit v bombardování civilistů i v najímání žoldáků ze zahraničí. Takový krok by museli podle Berlína schválit kromě RB OSN i partneři v arabském světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mimořádném summitu mluví ve Světě o osmé Pavel Novák.

Stejný postoj zastává i kancléřka Merkelová. Berlín také chladně reaguje na postup Paříže, pokud jde o uznání libyjské opoziční Národní fronty

Podle české velvyslankyně při Evropské unii Mileny Vicenové se ale zástupci zemí budou věnovat i tomu, co je teď pro civilisty a uprchlíky na hranicích Libye nejnutnější.

Další témata: humanitární pomoc a migrace

„Okamžitě poskytnout maximální humanitární pomoc zemím severní Afriky, zejména Libyi. Budou se zabývat krizovou situací zejména v otázkách migrace, ale také se zaměřovat na dlouhodobější a koncepční pomoc severní Afriky s velkým důrazem na Libyi,“ potvrdila.

Dění na jižních hranicích Unie označil Herman van Rompuy za historický moment a změny v Tunisku a Egyptě za nezvratné. Do Libye vyšle Unie jasný vzkaz.

„Řekneme libyjským úřadům jasně, že užívání síly proti občanům musí skončit. Ti, kteří jsou za to zodpovědní, ponesou vážné následky.Současné vedení země se musí vzdát moci – bezodkladně,“ oznámil.

Českou republiku bude zastupovat prezident Václav Klaus. Do Bruselu jede s jasným mandátem.

Pavel Novák, Klára Stejskalová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme