O složení Poslanecké sněmovny už rozhodují Češi v zahraničí

Už ve čtvrtek začaly pro řadu českých občanů volby do Poslanecké sněmovny. Kvůli časovému posunu se totiž v našich zastupitelských úřadech na americkém kontinentu otevřely volební místnosti o den dříve než v Česku. K volbám na 108 velvyslanectví a konzulátech se letos zapsalo téměř 5000 Čechů z odhadovaného počtu 70.000 krajanů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

malá volební urna

malá volební urna

Zatímco v Evropě i na dalších kontinentech se bude hlasovat tradičně v pátek a v sobotu, na americkém kontinentě se 17 volebních místností otevírá kvůli časovému posunu ve čtvrtek a v pátek od 14:00 do 21:00 místního času.

České úřady očekávají, že účast bude vyšší než v roce 2002, kdy nakonec přišlo hlasovat přes 3760 lidí. Mimo jiné přibyl nový konzulát v Chicagu. "Ve Spojených státech počítáme, že se k volbám dostaví kolem 550 až 600 osob, což není špatný výsledek," potvrdil Radiožurnálu český konzul ve Washingtonu Martin Klučar.

I tak ale bude volit pouze malý zlomek českých občanů, kteří v USA pobývají. Hlavním důvodem jsou velké vzdálenosti do našich konzulátů. Volební zákon navzdory naléhání krajanů nepočítá s korespondenčním způsobem hlasování. Pravidla hlasování poštou sice Senát s ministerstvem vnitra loni připravil, sněmovna je ale neschválila.

Čeští voliči v zahraničí dostanou na rozdíl od tuzemských voličů hlasovací lístky až ve volebních místnostech. I když pocházejí z různých koutů České republiky, rozhodovat se musí podle zákona mezi volebními uskupeními, které kandidují v jednom kraji. Letos jím jsou jižní Čechy, před čtyřmi lety jim Státní volební komise losem určila jihomoravské kandidáty.

Volební místnosti se v Americe uzavřou v pátek večer, aby se dodržela jednotná uzávěrka volebních místností nejpozději ve 14 hodin v sobotu středoevropského času. Čeští voliči v Americe by totiž jinak mohli být ovlivněni výsledky voleb, které začnou zveřejňovat česká média hned, jak začnou docházet. To bude v sobotu po druhé hodině odpoledne středoevropského letního času, tedy v Americe teprve časně ráno.

Hlasy bude sčítat každý okrsek zvlášť. Každý konzulát má svou volební komisi. Po uzavření volebních místností ale konzuláty nebudou výsledky zveřejňovat a ani velvyslanectví nebudou shromažďovat údaje za jednotlivé země. Konzuláty pošlou výsledky rovnou do Prahy, kde je zveřejní až v sobotu po druhé hodině odpoledne českého času.

První voliče podle časových pásem přivítají na velvyslanectvích v Brazílii, Uruguayi a Argentině, a to po 19:00 středoevropského letního času. S dvouhodinovým odstupem se otevřou volební místnosti na východním pobřeží USA, v Montrealu či v Havaně. Jako poslední se v Americe otevře pro voliče konzulát v Los Angeles, a to o půlnoci našeho času.

Volební seriál se poté přesune do Austrálie, kde se v pátek v 06:00 SELČ otevřou volební místnosti v Sydney a Canbeře. O hodinu později se bude moci volit například v Tokiu, v Pekingu o dvě hodiny později. Na 11:00 SELČ budou muset počkat v pákistánském Islámábádu. Češi v Moskvě začnou hlasovat ve 12:00 SELČ. V Kuvajtu budou moci odvolit po 13:00 SELČ, kdy začne také hlasování v Londýně, Dublinu, Lisabonu a některých afrických metropolích.

Milan Kopp, Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme