O sochu Masaryka ve Washingtonu pečují 'přátelé České republiky'. Opravili podstavec, chystají renovaci nápisu

Ani ve Washingtonu nejde 99. výročí založení samostatného Československa přehlédnout. Právě ve Spojených státech Tomáš Garrigue Masaryk završil své úsilí o vznik státu vydáním deklarace nezávislosti. V hlavním americkém městě má zakladatel Československa dvě sochy. U té veřejně přístupné od Vincence Makovského položil velvyslanec Hynek Kmoníček věnce. Sochu ale kvůli blížícímu se 100. výročí čeká několik úprav.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Tomáše Garrigua Masaryka ve Washingtonu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Téměř čtyřmetrový bronzový Tomáš Garrigue Masaryk se v diplomatické čtvrti dívá přes rušnou silnici na indického kolegu Mahátmu Gándhího.

Přehrát

00:00 / 00:00

Masarykovu sochu ve Washingtonu čekají opravy. Písmena na podstavci nejsou v dešti čitelná. Natáčel zpravodaj Jan Kaliba

Čas od času se u zakladatele Československa někdo z kolemjdoucích zastaví a většinou musí dotyčný prozkoumat, co se píše na mramorovém podstavci, aby zjistil, koho má vlastně před sebou. Jenže ne pokaždé to jde, musíte mít i štěstí na počasí.

„Záleží na tom, jestli je mokro, nebo sucho. Když jsou nápisy mokré, tak už je nejde přečíst. Jenom na téhle straně ano, protože tady jsou písmena ještě zlatá. Restaurujeme je každé tři nebo čtyři roky. Na jaře budeme muset nápisy zase pozlatit, protože pro 100. výročí vaší nezávislosti musí být socha perfektní,“ ukazuje Phil Kasik, který má české předky.

Kasik se angažuje v organizaci Američtí přátelé České republiky a svým způsobem má na starosti tenhle malý parčík na Massachusetts Avenue, kde americký kongres umožnil před patnácti lety instalovat sochu Tomáše Garrigua Masaryka. Stal se projektovým manažerem téhle stavby a stará se o ni průběžně.

Nečitelná písmena na podstavci sochy Tomáše Garrigua Masaryka ve Washingtonu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Sochu čistíme, loni jsme opravovali podstavec, takže jsme tu měli velké mašiny. Masaryka jsme nadzvedli, spravili sokl nad mramorovou částí a zase ho vrátili zpátky, takže teď už je zase stabilní,“ přibližuje Kasik a rozhlíží se kolem sochy po malinkém trojúhelníkovém prostranství mezi silnicemi, kde je kromě dlažby prostor i pro trochu zeleně.

„Některé z těch stromů vypadají trochu schlíple, takže máme v plánu terénní úpravy, celou výsadbu odstraníme a zasadíme sem nové stromky a rostliny. Chceme, aby tohle místo bylo pro sté výročí plně obnovené,“ vysvětluje Kasik.

Organizace Amerických přátel Česka má na veškeré úpravy ještě přesně jeden rok.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme