O Temelínu i dostavbě R52 hovořil premiér Fischer s kancléřem Faymannem

Vídeň hostila českého premiéra. Jan Fischer se setkal s nejvyššími rakouskými představiteli. V popředí zájmů rozhovorů byla hospodářská krize, Lisabonská smlouva, výstavba dálnice z Vídně do Brna a známé kontroverzní téma - jihočeská atomová elektrárna Temelín.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Jan Fischer a rakouský kancléř Werner Faymann na TK po společném jednání

Český premiér Jan Fischer a rakouský kancléř Werner Faymann na TK po společném jednání | Zdroj: ČTK

Po rozhovoru se spolkovým kancléřem Wernerem Faymannem vystoupili oba politici na tiskové konferenci. Český premiér Jan Fischer ocenil dobrou spolupráci a pozitivní vztahy mezi rakouskými a českými bankami.

Werner Faymann označil vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem za tradičně velmi úzké a důvěrné. Dodal ale, že u jihočeské jaderné elektrárny Temelín, proti jejímuž dobudování Rakousko dlouhodobě vystupuje, se obě strany nejvíce rozcházejí.

Politici se shodli na tom, že oba státy považují za prioritu bezpečnost elektrárny, ale naprosto odlišné názory mají na zdroje energie. Podle Fischera jsou ale schopny hledat 'mechanismy' k překonání rozdílů.

Šéfové vlád obou zemí hovořili také o dálnici, která se buduje mezi Vídní a Brnem. Zatímco rakouská strana svůj termín dokončení dodrží, v Čechách ještě není rozhodnuto, kudy dálnice povede. Čeští ekologičtí aktivisté si totiž stěžují u soudu.

"Stavbu kritizují nejvýznamnější kontrolní instituce v této zemi - Nejvyšší kontrolní úřad a také ombudsman. My v této kauze zastupujeme spíše občany, jejich sdružení a obce, kteří si kladou otázku, zda ve svém sousedství musí strpět stavbu, která je připravovaná v rozporu se zákonem a není ekonomicky odůvodnitelná," řekl Radiožurnálu Pavel Doucha z ekologického právního servisu.

Vídeňská zpravodajka ČRo Marie Woodhamsová Radiožurnálu prozradila, že podle neoficiálních informací by měla být dálnice na rakouské straně otevřena už v únoru. "Na české straně se ale vše zastavilo. To Rakušané nemohou pochopit. Dříve to byla česká strana, která vytýkala Rakousku, že má perfektní dálniční spojení se Slovenskem či Maďarskem a nic nedělá pro to, aby vedly dálnice i do Česka. Teď jsme dostali příležitost a jak to dopadlo?"

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Marie Woodhamsová a ekolog Pavel Doucha byli hosty Jana Richtera v pořadu Stalo se dnes.

Přečtěte si také:
ČEZ zahájil výběrové řízení na výstavbu dvou jaderných bloků v Temelíně
Rakouský poslanec žaluje Česko a Slovensko kvůli jaderným elektrárnám
Ekologičtí aktivisté požadují referendum o dostavbě Temelína
Jihočeský kraj dal zelenou dostavbě Temelína, získá za to miliardy korun
Topolánek slíbil Rakušanům, že Temelín se nebude rozšiřovat

Marie Woodhamsová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme