O Věru se zajímá i Austrálie

Austrálie projevila zájem o představení pasivního radiolokátoru Věra. Po schůzce s australským ministrem zahraničí Alexandrem Downerem to podle armádního serveru řekl český ministr obrany Karel Kühnl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pasivní sledovací systém Věra

Pasivní sledovací systém Věra | Foto: Silvie Mikulcová | Zdroj: Český rozhlas

Špičkový radar, který na rozdíl od klasického radaru signály nevysílá, ale sám je ze tří různých míst monitoruje, už Česko prodalo Spojeným státům a Estonsku, řada dalších zemí o něj má zájem.

Posledním zákazníkem je zatím Pákistán. Pardubická firma ERA, která Věru vyrábí, však zřejmě zatím čeká na všechna nezbytná povolení.

Výrobcem radaru je pardubická firma Era. Věra je takzvaný pasivní sledovací systém. Znamená to, že sám nevysílá, ale pouze přijímá a zpracovává signály. Dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen.

Je složen ze tří poměrně malých stanic vzdálených od sebe několik desítek kilometrů, může najednou sledovat až 200 letounů a dokáže velmi přesně stanovit vzdálenost a výšku cíle. Je modernějším nástupcem známého systému Tamara.

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme