O víkendu začne fungovat námořní humanitární koridor do Pásma Gazy. Pomoc bude proudit z Kypru

Již tento víkend by měl začít fungovat námořní humanitární koridor do Pásma Gazy, oznámila v pátek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při návštěvě Kypru. Humanitární situace v Pásmu Gazy je podle šéfky unijní exekutivy děsivá a k civilistům žijícím v oblasti se potřebná pomoc musí nutně dostat co nejdříve.

Nikósie/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci, kteří uprchli ze svých domovů, se ukrývají ve stanovém táboře ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy

O víkendu začne fungovat námořní humanitární koridor do Pásma Gazy. Pomoc bude proudit z Kypru | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Kypr se nachází pouhých 370 kilometrů od Gazy a o možnosti vytvořit námořní koridor, který by mohl poskytovat nepřetržitou pomoc nevinným civilistům v Gaze, se hovoří již od začátku konfliktu mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás v říjnu loňského roku.

Ursula von der Leyenová přijela na Kypr ve čtvrtek večer a jednala také s kyperským prezidentem Nikosem Christodulidisem. V pátek navštívila přístav Larnaka, odkud bude pomoc do Pásma Gazy proudit. Izrael již dříve uvedl, že je připraven umožnit podobnou lodní dopravu humanitární pomoci, která projde bezpečnostní kontrolou na Kypru.

„Lidé v Gaze zoufale potřebují humanitární pomoc. Spojené království spolu s USA a dalšími partnery oznámili, že otevřou námořní koridor pro dodávky pomoci přímo do Gazy,“ uvedl na sociální síti X také britský ministr zahraničí David Cameron. „Nadále naléháme na Izrael, aby umožnil více kamionům vjezd do Gazy. Je to nejrychlejší způsob, jak doručit pomoc těm, kteří ji potřebují,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme