O vině manželky čínského politika Po Si-laje v případě vraždy zatím soud nerozhodl

V Číně dnes začal ostře sledovaný proces s manželkou donedávna vlivného politika Po Si-laje. Ku Kchaj-laj čelí obžalobě z vraždy britského obchodníka Neila Heywooda. Po prvním dni ale ještě rozsudek nepadl a není ani jasné, kdy by mohla porota verdikt vynést.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vlivný čínský politik Po Si-laj (vpravo) s manželkou Ku Kchaj-laj

Bývalý vlivný čínský politik Po Si-laj (vpravo) s manželkou Ku Kchaj-laj | Zdroj: Reuters

Analytici však předem odhadovali, že proces bude krátký. Někteří právníci tvrdí, že Ku Kchaj-laj bude jistě v následujících dnech shledána vinnou, ale pravděpodobně unikne popravě.

Soud nepovolil přítomnost zahraničním médiím. Přihlížet procesu mohou pouze čínská agentura Sin-chua a televizní štáb CCTV. V soudní síni mohli být ale přítomni i dva britští diplomati, kteří však o případu odmítají mluvit.

Neila Heywooda měla loni v listopadu Ku Kchaj-laj otrávit kyanidem v hotelu v městě Čchung-čching, kde býval její manžel Po Si-laj starostou. Spolu s ní je stíhán i rodinný pomocník, který se na vraždě Brita podílel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k případu přinesla v poledních Ozvěnách dne zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková

Důkazním materiálem je pak část Heywoodova srdce, které jako jediné nebylo na příkaz Po Si-laje okamžitě zpopelněno a je prý i jediným důkazem, který potvrzuje Britovu otravu.

O motivech Ku Kchaj-laj k vraždě lze pouze spekulovat. K procesu totiž zatím nebyly zveřejněny téměř žádné informace. Podle západních médií měla s otráveným britským podnikatelem nevyřešené finanční spory.

Heywood jí údajně pomáhal převádět milionový majetek do zahraničí. Také se hovoří o tom, že spolu měli poměr. Ku Kchaj-laj se údajně k vraždě a hospodářským trestným činům přiznala. Potvrdil to nejmenovaný státní zástupce z Che-fej.

Ku Kchaj-laj od počátku odůvodňuje svůj čin tím, že vraždila v obavách o svou rodinu a konkrétně syna, který žije v zahraničí a s Heywoodem se znal. Podle právníků by jí to mohlo při obhajobě pomoci alespoň k tomu, aby dostala mírnější trest než smrt, například doživotí.

Jde o mocenský boj?

Manžel Ku Kchaj-laj, politik Po Si-laj, byl v dubnu zbaven všech politických funkcí a nyní je kvůli vážnému porušení disciplíny vyšetřován. Zapleten je pak nejen do podnikatelských aktivit své ženy, tedy korupce a jiných hospodářských činů, ale také do samotné vraždy Brita, protože pomáhal zahladit důkazy po činu.

Je otázkou, zda přiznání Ku Kchaj-laj právě k hospodářským trestným činům odstraní trestní odpovědnost jejího manžela, čímž by se bývalý vrcholný politik vyhnul soudu a čekal by ho pouze disciplinární trest od vedení komunistické strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé na Rádiu Česko byla sinoložka Olga Lomová

Podle sinoložky Olgy Lomové hraje v případu vraždy Neila Heywooda důležitou roli souboj o politickou moc v Číně, protože kauza je komplikovaná a obsahuje řadu otázek.

„Je tady nějaká velká ambice Po Si-laje a jsou tu nějaké síly v nejvyšším vedení Komunistické strany Číny, které se ho chtějí zbavit nebo se ho bojí. Zároveň je tady obrovský byznys - pravděpodobně se tam točí velké peníze a ekonomické zájmy,“ myslí si.

„Na jaře letošního roku na konzulátu vyhledal azyl jeden vysoký důstojník s'-čchuanské policie, což byl původně Po Si-lajův stoupenec. V tuto chvíli zadává hlavní argumenty proti Po Si-lajovi, takže lze předpokládat, že tam je i nějaký zápas osobních zájmů trošku na jiných úrovních než špičky Komunistické strany Číny,“ dodala.

Podle Lomové mohl být britský obchodník skutečně zavražděn, může však také jít o vykonstruované obvinění proti Ku Kchaj-laj právě kvůli politickým aktivitám jejího manžela.

Po Si-laj je totiž synem význačného komunistického funkcionáře, který byl v nejužším vedení Komunistické strany Číny v 50. letech a úzkým spolupracovníkem Mao Ce-tunga. Za kulturní revoluce byl tvrdě pronásledován, rehabilitace se dočkal na konci 70. let a zastával významné posty až do své smrti.

Čína soudí manželku vlivného politika Po Si-laje za vraždu britského obchodníka

Číst článek

„Po Si-laj má za sebou určité rodinné zázemí, patří do skupiny význačných politiků s podobným zázemím, kterým se někdy říká princové čínské politiky, kde je jejich pozice mimo jiné posilována právě revolučními tradicemi,“ vysvětlila sinoložka.

„V dnešním čínském režimu, který je tak neuvěřitelně absurdním propojením tvrdého kapitalistického podnikání a autokratické vlády opírající se o komunistickou ideologii, mají tito lidé obrovský trumf v rukou, protože se odkazují i přes rodinné předky právě na ideologické základy dnešního čínského státu a v různých mocenských půtkách na nejvyšší úrovni mohou poukazovat na nejrůznější problémy, které přináší ekonomický růst a všechny problémy, které se v Číně odehrávají,“ upozornila Lomová.

Na podzim se bude v Číně konat XVIII. sjezd Komunistické strany Číny, který má vybrat příštího generálního tajemníka, tedy nejmocnějšího muže Číny.

Patricie Polanská, Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme